Jak obrabiać zdjęcia cz. II

Jak obrabiać zdjęcia cz. II

Kiedy darmowy program do obróbki zdjęć przestaje nam wystarczać, jego funkcje wydają się nam zbyt ograniczone, zaczynamy szukać dalej. Zazwyczaj sięgamy wtedy wyżej, a lepsze jakościowo znaczy płatne. Na rynku istnieją dwa najlepsze, płatne programy do obróbki zdjęć: Corel Paint Shop Pro oraz sławny Photoshop. Zapraszam do tekstu.

Corel Paint Shop Pro (najnowsze wersje to X5, X6, X6 ultimate)

corel

Cena Corela to wydatek rzędu ok. 300zł. Program posiada przejrzysty interfejs w odcieniach czerni. Wzbogacony został o nowe artystyczne efekty, które możemy zastosować na zdjęciach w ciągu kilku sekund, dzięki miniaturom, które mają nam ułatwić wybranie efektu. Oczywiście oprócz ciekawych filtrów, program przede wszystkim oferuje wygodną pracę z plikami RAW. Do tego posiadamy możliwość retuszu zdjęć (opcja wybielania zębów, opalania, wygładzania, usuwania zmarszczek i skaz, np. ze starych zdjęć). Bez problemu tworzymy maski oraz warstwy, wyostrzamy, i dopasowujemy ręcznie parametry zdjęcia np. na histogramie. Niewątpliwą zaletą jest stworzenie funkcji „Inteligentna korekta zdjęcia”, gdzie program proponuje nowe ustawienia parametrów kadru, a my dzięki suwakom możemy je skorygować według własnej inwencji. Kolejną pomysłową i poręczną rzeczą jest „Pracownia ekspresowa”, gdzie  przyspieszonym tempie na prostym interfejsie, obrobimy zdjęcia. Dzięki opcji „Klonowanie” usuniemy z kadru wszystkie przeszkadzające nam przedmioty. Ponadto w Corelu (tak samo jak i w Photoshopie) mamy dostęp do tworzenia grafiki  (funkcja dodania tekstu, pędzel malarski, narzędzia do edycji grafiki wektorowej, itd.)

Photoshop (CS, Lightroom)

Photoshop

To program stworzony przez Adobe. Najdroższy program do obróbki ( od 20 – 50 $ na miesiąc), ale za to najlepszy. Przewyższa Corela jakością obrobionych zdjęć, oraz grafiki, którą również pozwala tworzyć (oprócz tego pozwala na tworzenie wideo). Narzędzia i funkcje dopracowane są z największą dbałością o szczegóły. Możemy w nim wyodrębnić bądź wyciąć skomplikowane elementy ze zdjęcia, wygładzić, lub poprawić makijaż modelki (różnorodność pędzli). Redukujemy szumy, ustawiamy cienie, światło, kontrast, kadrujemy, prostujemy (czyli wszystkie podstawowe funkcje, które w Photoshopie są znacznie rozbudowane). Ponadto dzięki obecność narzędzi rozmycia, dostajemy do dyspozycji filtry, przy pomocy których kontrolujemy efekt rozmycia na naszym zdjęciu. Dalej, ciekawa opcja „Patch” wykorzystywana jest do łatania takich elementów zdjęcia, które z jakiś powodów chcemy, by były niewidoczne. Dzięki niej możemy w to miejsce wkleić inny fragment zdjęcia, który potem program będzie się starał jak najlepiej wtopić w ujęcie wyjściowe. Liczne funkcje w warstwach, oraz maskach pozwalają nam na zmienianie barw zdjęcia, koloryzowaniu go i dodawaniu ciekawych efektów świetlnych.

Wersje próbne programów

Programy, które opisałam, są dostępne w wersji TRIAL, to darmowe w użytkowaniu przez okres 30 dni. Obsługa ich wiąże się z wygospodarowaniem dosyć dużej ilości czasu, ponieważ niezliczona ilość funkcji ich kombinacji pozwala na bardzo wiele.

Zachęcam do kupna niższych wersji Corela bądź Photoshopa, które są w znacznie niższej cenie, a posiadają te same funkcje tyle, że bez ulepszenia i głębszego dopracowania.

Tyle o programach, w dalszych częściach  obiecuję Wam więcej praktyki, tak więc stay tuned!

Inne wpisy na temat obróbki zdjęć:

Cyfrowa obróbka zdjęć od podstaw
Obróbka w Photoscape

One comment

Comments are closed.