Krótki tutorial dla początkujących o podstawowych funkcjach w Photoshopie i ich użyciu.
Wszystkie przykłady pokazane będą na Photoshopie CS4 w angielskiej wersji językowej.
1. Umieszczenie/ otworzenie zdjęcia
– zdjęcie w PS można otworzyć na 2 sposoby: albo „przeciągając” obraz w szary obszar programu z otwartego już folderu, bądź klikając na pasku narzędzi FILE (Plik) -> OPEN… (Otwórz…) -> i wybrać folder z wyświetlonej listy.
2. Panele boczny – część interfejsu
– z prawej strony programu wyświetla nam się panel boczny – nasza przestrzeń robocza, gdzie wyświetlać będzie się nam to, co zrobiliśmy ze zdjęciem. Pojawi się tam zatem każda nałożona warstwa, kanał, będziemy mogli je przestawiać i zmieniać ich kolejność. Oprócz tego znajdują się tam odnośniki do całkowicie podstawowych funkcji takich jak histogram, krzywe, kontrast, jasność, itd, o czym za chwilę będzie rozwinięcie.
Natomiast z lewej strony posiadamy ikony odnoszące się do takich funkcji jak kadrowanie, pobieranie koloru, pędzel, stempel, przybliżenie, etc.
3. Funkcje prawego panelu
– ADJUSTMENTS – narzędzia modyfikacji
4. Krzywe (Curves)
– jak już wcześniej opisywałam zastosowanie krzywych na przykładzie Photoscape, tak samo w PS jest to narzędzie od którego powinniśmy zaczynać obrabianie zdjęcia. Krzywe w PS działają dokładnie tak jak w Photoscapie, więc odsyłam do tamtego artykułu, jeśli jeszcze nie wiecie co to są krzywe i jak się ich używa.
5. Jasność/kontrast (Brightenss/Contrast) oraz Ekspozycja (Exposure)
6. Layers – warstwy i ich historia
– za każdym razem, kiedy użyjecie jakiegokolwiek narzędzia z prawego bocznego panelu, na zdjęcie zostanie nałożona warstwa. Jeśli chcecie nałożyć na zdjęcie „czystą” warstwę, by potem nałożyć na nią np. kolor lub gradient, wystarczy jak kliknięcie w bocznym panelu, całkiem po prawej stronie, trójkącik skierowany w dół i wbierzecie opcję NEW LAYER.
– Aby zapisać zdjęcie należy te wszystkie warstwy połączyć. Zaznaczamy więc wszystkie warstwy, przytrzymując klawisz control (CTRL) i klikając prawym przyciskiem myszy. Następnie lewym przyciskiem klikamy w warstwę Background i wybieramy MERGE LAYERS (scalenie warstw).
7. Przydatne funkcje z lewego panelu bocznego
8. Wyostrzanie zdjęć (Sharpen)
– należy wybrać funkcję FILTER, następnie SHARPEN i tam dokonać wyboru, czy wyostrzamy krawędzie (Sharpen Edges), wyostrzamy mocniej (Sharpen More), inteligentne wyostrzanie (Smart Sharpen) lub maskę wyostrzającą (Unsharp Mask)
9. Zapisujemy zdjęcie przy jego zamykaniu lub poprzez narzędzie FILE -> SAVE (Zapisz).
Powodzenia!