Jako, że zostało niewiele czasu, a czasem lubimy robić coś na ostatni moment, chciałabym się z Wami podzielić kilkoma fotograficznymi pomysłami, które możecie wykorzystać, przy tworzeniu prezentu na Dzień Babci i Dziadka. Dlaczego akurat zdjęcia są tym wyjątkowym pomysłem na prezent?
Z doświadczenia wiem, jak niezwykłym i niepowtarzalnym sposobem na wykonanie ciekawego prezentu, są właśnie fotografie. Zamknięcie wspomnień w formie papierowej daje obdarowywanemu wiele radości, dzięki temu, że są one najczęściej wspomnieniami pozytywnymi i bardzo radosnymi. Obdarowując naszych najbliższych zdjęciami swojej rodziny, pokazujemy im, jak ważni i wyjątkowi są oni dla nas. Danie komuś swojego zdjęcia, świadczy przecież o wielkiej przyjaźni, miłości i chęci posiadania tej osoby blisko siebie.
Na Dzień Babci i Dziadka, najlepszym więc z możliwych prezentów, będzie podarowanie kilku, lub kilkunastu fotografii Waszej rodziny, wspólnych chwil spędzonych z dziadkami, gdzie możemy nałożyć nacisk, na przykład na fotografie wnuków w otoczeniu babci i dziadków.
Selekcja zdjęć
Mój kłopot z selekcją zdjęć polega na tym, że podoba mi się ich zawsze za wiele. Najlepiej ustalić sobie mniej więcej przedział, ile zdjęć potrzebujemy. Później próbujemy się w narzuconym przedziale zmieścić. Z pewnością selekcja ta, wykonywana będzie po kilka razy, bo ciągle będzie ich za dużo. Chciałam natomiast zaproponować Wam kilka sposobów na selekcję. Jednym z nich jest selekcja tematyczna.
Możemy skupić się na śmiesznych sytuacjach, gdzie dzieci mają ciekawe miny, lub pozy, rodzice wygłupiają się, występują „mistrzowie drugiego planu”, coś ciekawego, humorystycznego, złapanego w kadr, czyli proponuję luźne potraktowanie tematu, w którym będzie dużo humoru i ciekawych podpisów pod fotografiami. W kolejnej propozycji można się skupić na zdjęciach rodzinnych, gdzie obecni będą dziadkowie, najbliższa rodzina, i z takich zdjęć proponuję zrobić kolaż, gdzie znajdziecie nieograniczone możliwości tworzenia kreatywnych obrazów. Ostatnią propozycją, jaka wpadła mi do głowy, to wybór poważniejszy, kiedy umówiona zostaje na przykład sesję zdjęciowa i później wybrane zostaję najpiękniejsze kadry rodzinne, które umieścić można w stylowych ramkach.
Co dalej?
Kiedy selekcja została już przeprowadzona, możemy stworzyć na przykład album. Taka praca jest idealna do tego, by zaangażować nieco starsze dzieci, które będą mogły wycinać i kleić zdjęcia, obrazki do albumu, który wspólnie stworzycie. Dla dzieci to niesamowite przeżycie i frajda, kiedy zachwyceni dziadkowie biorą je na kolana i wspólnie oglądają zamieszczone fotografie. Bazę do albumu możemy zakupić w sklepie (musi on wtedy mieć gładkie strony, bez kieszonek na zdjęcia), albo zamówić na specjalnych stronach do scrapbookingu. Później w ruch idą nożyczki, kolorowy papier, koraliki, klej, dosłownie wszystko co macie pod ręką. Kilka cytatów, tytuł na okładkę i album gotowy!
Jeśli album to nie to, czego szukacie, to moją kolejną propozycją jest stworzenie kolażu. Można go zrobić na dwa sposoby – ręcznie, wywołując kilka zdjęć i umieszczając je potem np. na brystolu, następnie w antyramie, lub w innej, większej ramce, albo komputerowo, poprzez specjalne programy. Taki kolaż później wywołujemy i także oprawić w stylową ramkę. Akurat ten pomysł idealnie sprawdził się na urodziny mojego taty. Dostał prezent, który był „od wszystkich”, ponieważ znajdowały się tak życzenia i humorystyczne fotografie.
Jak wykonać kolaż?
Poprzez dwa darmowe programy, o których pojawiło się tu już sporo informacji. Photoscape i Picassę. W Photoscapie wybieramy w górnym panelu opcję STRONA. Pojawi się nam interfejs z imitacją strony, na którym możemy w dowolnej kombinacji układać zdjęcia. Po prawej stronie znajduje się panel, gdzie możecie zmienić ustawienia strony, czyli modyfikować układ kolażu.
Fotografie umieszczamy klikając w wybrane pole – otworzy nam się panel folderów, z którego wybieramy interesujące nas zdjęcie. Fotografie możemy później przenosić i zamieniać, tak, by osiągnąć satysfakcjonujący nas efekt. Po zakończonych działaniach zapisujemy kolaż, a następnie klikając w EDYTOR możemy go edytować, tak jak zwykłe zdjęcie, zamieszczając na nim podpisy, ramki, itd.
W Piccasie posiadamy już mniej możliwości, ale za to kolaż zostaje od razu wykonany do fotograficznych wymiarów, które wybieramy z podanej opcji (10×15, 9×13, itd.).
Jak wykonać kolaż?
Aby wykonać kolaż, należy w programie znaleźć folder z interesującymi nas zdjęciami, zaznaczyć je trzymając klawisz CONTROL (CTRL) i klikając po kolei w zdjęcia. Następnie puszczamy klawisz, wybieramy z panelu opcję UTWÓRZ -> KOLAŻ ZDJĘĆ. Pojawi się na interfejs, w którym po lewej stronie wyświetli się panel z opcjami, a po prawej pole robocze. Wybierając daną opcję z panelu po lewej stronie, zdjęcia automatycznie będą się nam układały w wybrany sposób. Modyfikujemy je klikając w fotografię i przeciągając ją w dane miejsce. Kiedy skończymy już edytować kolaż, zapisujemy go. Następnie Picassa przekieruje nas od razu do interfejsu, w którym będziemy mogli edytować go, pod kątem obróbki zdjęć. A więc możemy tak także dodać napisy, poprawić kontrast, itd.
Kolaż zostaje w obydwu programach zapisany jako plik JPG, więc śmiało możemy go wywołać w każdym formacie (pamiętajmy jedna, że jeśli wybierzemy rozmiar 10×15, wywołując go w większym formacie, może on wyjść rozpikselowany. Wybierajmy zatem możliwie największe formaty, nic się im nie stanie, jak będą wywołane w mniejszym rozmiarze.)
Jak finalnie będzie wyglądał kolaż wykonany w Photoscape?
A jak wykonany w programie Picassa?
Pomysłem na prezent dla dziadków może być też fotoksiążka ze zdjęciami wnuków.
Życzę zatem powodzenia w tworzeniu foto prezentów i wywołania wielkiego uśmiechu na twarzy babci i dziadka!