Naturalne zdjęcia

Świąteczne zdjęcia, fot. Ed McGowanLubisz fotografować. Twoja rodzina ma pełno zdjęć. Ze świąt, imprez, spacerów, wycieczek, Wszystkie piękne, uśmiechnięte i … niestety bardzo sztuczne. Znasz to? Na każdym ujęciu mniej lub więcej osób stoi na wprost aparatu i na hasło „uśmiech” pokazują zęby. I tyle. Mamy miejsca, mamy bliskich, niby pamiątka jest, ale to jednak nie to. Szukasz sposobu na zdjęcia naturalne, pełne emocji i prawdziwych historii? Podpowiadamy, jak je uzyskać.

Fotografuj z ukrycia

To świetne rozwiązanie, zarówno do fotografowania dzieci, jak i całych rodzin. Przygotowujesz posiłek w kuchni, a wujek w salonie właśnie zabawia wszystkich dowcipem? Sięgnij po aparat i cyknij parę ujęć zza otwartych drzwi. Dzieci bawią się na podłodze w swoim pokoju? Zabaw się w harcerza i poczołgaj cichutko w korytarzu, żeby znaleźć ciekawe ujęcie. Fotografowanie bez zapowiedzi, bez koronnego hasła „uśmiech!”, bez wiedzy modeli, to idealny sposób na zdjęcia prawdziwe, pełne szczerych emocji i codziennych sytuacji.

Rozluźnij atmosferę

Jeżeli jednak wykonujesz zdjęcie tradycyjnie, ustawiając rodzinę przed obiektywem, zadbaj o dobry nastrój. Opowiedz dowcip, anegdotę, zrób coś zabawnego. Powiedz „wiem, że nie chcecie na mnie patrzeć, dlatego chowam się za aparatem”. Gdy fotografujesz dzieci – załóż coś śmiesznego na głowę, zrób głupią minę lub poudawaj słonia ;) Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Byleby piękne uśmiechy uzyskać drogą naturalną, a nie tradycyjną komendą.

Zaaranżuj ciekawe zajęcie

W twoich fotograficznych zbiorach dawno już nie pojawiło się interesujące zdjęcie? Przygotuj odpowiednią sytuację, by je uzyskać. Zaproś rodzinę do malowania farbami. Pomalujcie dłonie, stopy i odbijajcie na kartkach. Gotujcie razem z dziećmi. Lepcie pierogi lub stwórzcie kolorowe kanapki z buziaki z warzyw. Albo zróbcie zawody w sprzątaniu klocków. Proste codzienne sytuacje mogą być źródłem masy ciekawych reportażowych kadrów, które bardzo uatrakcyjnią rodzinne albumy i pozwolą uniknąć kolejnych sztucznych uśmiechów. Warto też przygotować akcesoria, które mogą się podczas sesji przydać.

Miej aparat zawsze ze sobą

Jeżeli naprawdę uwielbiasz zdjęcia – nie rozstawaj się z aparatem. Nie musisz jednak nosić przy sobie zawsze wielkiej lustrzanki z zestawem obiektywów. Wystarczy, że pod ręką będzie zwykła cyfrówka lub telefon. Niecodzienne sytuacje zdarzyć się bowiem mogą w każdej chwili. Ważne żeby mieć możliwość uchwycenia ich od razu, naturalnie i bez ustawiania. Jeśli nie masz pomysłu na ciekawe kadry, zajrzyj do naszych inspiracji na świąteczne zdjęcia.

Wydrukuj swoje zdjęcia

Zdjęcia warto wydrukować, a najlepszą alternatywą dla odbitek zdjęć i albumów tradycyjnych są fotoksiążki Printu. Zapraszamy do projektowania!