Stwórz własną Fotoksiążkę Printu – to dziecinnie proste cz.I

Jak zrobić fotoksiążkę

Ręka do góry, kto zna ten koszmar? Kupujemy ogromny album i godzinami wybieramy do niego zdjęcia. Wciąż niepewni, drukujemy je w fotolabie. Te duże, te małe, to może w średniej wielkości… Odbieramy fotografie, zaopatrzeni też w specjalne narożniki i przylepce. Mozolnie dopasowujemy zdjęcia do stron, opisujemy ręcznie.

Z początku z dużym entuzjazmem, potem coraz bardziej opornie, jakby z musu. Tu coś nie pasuje, tu trzeba przyciąć, tu znów duża dziura zostanie… Część zdjęć odrzucamy, innych zapominamy wydrukować. Tu się coś rozmaże, tam uszkodzi… Jak to zamaskować? W końcu zdenerwowani rzucamy album w kąt, źli na zmarnowany wysiłek. I tak czeka album na naszą wenę i dobry czas…

A przecież można inaczej. Szybciej i wygodniej. Bezproblemowo i tak łatwo! Dziecinnie łatwo. Jak? Można stworzyć własną Fotoksiążkę Printu. Piękną, efektowną i trwałą. Nic się nie odkleja, nic nie odpada. Nie ma przylepców, nie ma żmudnych opisów, nie ma biegania po zdjęcia, nie ma nożyczek i kleju. Wystarczy troszkę czasu przed komputerem i ani się obejrzysz, a kurier zapuka do drzwi przynosząc Twoje najpiękniejsze wspomnienia oprawione w postaci pięknej książki.

Zobacz w poniższym opisie jakie to proste!

Tworzenie Fotoksiążki Printu to kwintesencja przyjemności z robienia własnych albumów ze zdjęciami. Aplikacja jest tak przejrzysta i miła w obsłudze, że zamiast przykrego obowiązku, przygotuj się na fajną zabawę. Gotowa? No więc zaczynajmy!

Pierwszy krok to znalezienie przycisku „ZRÓB KSIĄŻKĘ”

Nie sprawi Ci to problemu. Znajduje się on w zasadzie na każdej podstronie, zarówno na blogu Printu, jak i na stronie printu.pl (jest też z pewnością obok tego artykułu). Klikamy i oto kilka wyborów przed nami.

Na stronie WWW:

Jak zrobić fotoksiążkę?

Na blogu:

Jak zrobić fotoksiążkę

 

Czy masz już konto na printu.pl?

Aby stworzyć Fotoksiążkę Printu, należy być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem. Brzmi może bardzo oficjalnie, ale w rzeczywistości całość nie zajmie więcej niż pół minuty. Wpisujemy zarejestrowany wcześniej e-mail i wybrane hasło lub klikamy na dole napis ZAREJESTRUJ KONTO. Rejestracja jest bajecznie prosta i szybka. Wystarczy podać imię, adres e-mail, hasło i zaakceptować regulamin. Gotowe.

Jak zrobić fotoksiążkę________________________________________________________________________________________

Do wyboru mamy również opcję szybkiego logowania z naszym ulubionym serwisem społecznościowym – wystarczy wybrać duży niebieski przycisk „Zaloguj z Facebook”

________________________________________________________________________________________

Podstawowa kwestia – format, oprawa, papier

Musimy zdecydować, jakiej wielkości będą strony. Jeśli nie masz pewności, który wymiar najlepiej dopasuje się do Twojego albumu, możesz skorzystać z sugestii dostępnych na stronie printu.pl. Gdy najedziemy myszką na konkretny format, na dole pojawi się przycisk WYBIERAM, w który należy kliknąć. Kolejna strona – oprawa. Tutaj, w zależności od wybranego wcześniej formatu, jedna z opcji może być niedostępna. Z pewnością informacja o tym wyświetli się po najechaniu na wybrany rodzaj. Do wyboru mamy oprawę miękką, twardą oraz płótno. Uwaga! Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na płócienną, nie będziesz miała możliwości dodania zdjęć na okładce. Decyzja zapadła? Ponownie klikamy WYBIERAM. Na koniec jeszcze tylko rodzaju papieru – matowy lub błyszczący – i przechodzimy do sedna sprawy.

________________________________________________________________________________________

Zwróć uwagę, że na każdym etapie dostępny jest na dole przycisk, umożliwiający powrót do poprzedniego kroku i zmianę wybranej opcji.

________________________________________________________________________________________

Klikamy przycisk „URUCHOM EDYTOR

Za dosłownych kilka momentów naszym oczom ukazuje się już miejsce, gdzie stworzymy własną fotoksiążkę, taka nasza pracownia. Na początku wyświetlane są podpowiedzi, co gdzie można znaleźć. Warto więc przed ich wyłączeniem rozejrzeć się i zapoznać z aplikacją. Krzyżyk do zamknięcia podpowiedzi znajduje się w lewym górnym rogu.

Od czego zacząć? Od wgrania zdjęć rzecz jasna.

Na samym dole po lewej stronie znajdziesz ikonkę aparatu fotograficznego z napisem DODAJ ZDJĘCIA. Możliwości masz sporo, bo aż pięć: zdjęcia możesz wybrać z dysku (klikamy przycisk „Wybierz zdjęcia”, po czym konkretne pliki należy odnaleźć na swoim komputerze) lub skorzystać z tych, które umieściłaś na Facebooku, Naszej Klasie, poprzez Instagram lub Picasę (pojawi się przycisk „Przejdź do logowania”).

Jak zrobić fotoksiążkę

_______________________________________________________________________________________

Jeśli zdjęcia będą dodawane z dysku, warto przed przystąpieniem do tworzenia fotoksiążki określić temat oraz stworzyć oddzielny folder np. z fotografiami naszej pociechy. Usprawni to znacznie pracę w programie, ponieważ nie trzeba będzie wgrywać plików wielokrotnie z różnych miejsc.

_______________________________________________________________________________________

Po wybraniu fotek, kliknij przycisk „MAM ZDJĘCIA, PRZEJDŹ DO EDYTORA”

Przed Tobą już tylko same przyjemności :)

Jak zrobić fotoksiążkę

Wybrane i wgrane zdjęcia znajdziesz w pasku na dole

Zauważ, że możesz zaznaczyć nad nimi opcję NIEUŻYTE – wtedy w pasku będą widniały tylko te fotki, których jeszcze nie zamieściłaś w swoim albumie. Konkretne obrazy będziesz dodawać do książki poprzez kliknięcie na nich lewym przyciskiem myszy i przeciągnięcie w wybrane miejsce na książce. Nad paskiem ze zdjęciami znajdują się również bardzo przydatne przyciski COFNIJ i PONÓW.

________________________________________________________________________________________

W aplikacji dostępna jest możliwość automatycznego tworzenia fotoksiążki – zerknij jak wygląda szybkie tworzenie fotoksiążki – fotoksiążka w 5 minut.

 _______________________________________________________________________________________

Poruszanie się po stronach fotoksiążki

Górny pasek zaczynający się i kończący nazwą OKŁADKA służy do poruszania się po stronach książki. Możesz to również zrobić za pomocą strzałek w lewo i w prawo, widocznych po bokach stron. Pod strzałkami ulokowane są plusiki DODAJ, służące zwiększaniu ilości stron w książce oraz USUŃ, w razie gdyby tych stron było zbyt wiele.

Funkcje programu do projektowania

Pod każdą stroną książki widnieją trzy opcje: TŁO, UKŁAD i LOSUJ. Po kliknięciu w TŁO, będziesz miała możliwość wybrania koloru kartek (widoczny, o ile zdjęcia nie będą wypełniały całych stron). UKŁAD pozwoli określić ile zdjęć i w jakiej konfiguracji znajdzie się na każdej ze stron oraz, czy dodane zostanie pole tekstowe. Klikanie przycisku LOSUJ będzie losowo zmieniało rozmiar i rozmieszczenie pól na danej stronie.

 ________________________________________________________________________________________

TŁO i UKŁAD – w ich przypadku przydatna może okazać się opcja: ZASTOSUJ DO WSZYSTKICH STRON dostępna w górnej części panelu po  kliknięciu w TŁO oraz UKŁAD. Należy zaznaczyć ją przed wyborem koloru lub rozmieszczenia zdjęć na stronach, które chcemy zastosować w całym albumie.

 ________________________________________________________________________________________

Jak zrobić fotoksiążkę

Jeżeli chcesz edytować zdjęcie, kliknij na nie raz.

Będziesz wtedy mogła przesunąć je w danym polu, dopasować rozmiar, nałożyć na nie ciekawe filtry, ramki lub zastosować jako tło strony. Opcje edycji tekstu natomiast pojawią się same, tuż pod wpisem, gdy klikniesz raz w pole tekstowe, by rozpocząć wprowadzanie opisu.

Jakie jeszcze możliwości daje aplikacja?

W prawym dolnym rogu zmieniać możesz różne rodzaje widoku. W prawym górnym natomiast pod przyciskiem POMOC kryją się podpowiedzi (te same, które pojawiały się zaraz po uruchomieniu edytora), a także ZAMKNIJ i ZAPISZ PROJEKT. Po lewej stronie zaś, obok AUTO KSIĄŻKI znajdziesz przycisk umożliwiający szybkie rozpoczęcie nowego projektu – ZACZNIJ OD NOWA.

Co dalej? Dalej to już tylko Twoja własna inwencja twórcza.

Dodawaj strony, zmieniaj układy, wstawiaj opisy. Zobacz sama, jakie to przyjemne. Wybierasz tło, układ, przeciągasz zdjęcia, dodajesz opis i gotowe. A jeśli się pomylisz – zmieniasz wszystko jednym kliknięciem myszki. Cudownie, prawda? Tworzenie albumu ze zdjęciami jeszcze nigdy nie było tak proste i ciekawe…

Jak zrobić fotoksiążkę

Zamawianie fotoksiążki

W momencie, gdy uznasz, że Twoja książka jest już gotowa, w naszej aplikacji czeka na Ciebie już tylko jeden przycisk – ZAMÓW. Znajduje się on na samym rogu u góry po prawej stronie. Edytor wyśle projekt i wyświetli planszę z potwierdzeniem zamówienia.

Jak zrobić fotoksiążkę

Nawet jeśli jeszcze nie jesteś pewna w 100%, czy wszystko gra, możesz spokojnie kliknąć ZAMÓW. W kolejnym kroku bowiem, będziesz miała możliwość podglądu całej książki oraz sprawdzenia wybranych opcji. Książkę możesz przeglądać na pełnym ekranie oraz skorzystać pokazu slajdów, by w pełni komfortowo zobaczyć, jak Twój album będzie się prezentował. Jeśli coś jest nie tak, wybierz przycisk EDYTUJ lub ZMIEŃ (gdy chcesz wybrać inny rodzaj papieru). Jeśli natomiast wszystko GRA, po odhaczeniu checklisty – kliknij ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE.

W kolejnej części artykułu opowiem o finalizacji zamówienia, dostawie oraz wrażeniach po otrzymaniu mojej fotoksiążki, którą właśnie zamówiłam :) Do cz. II zapraszamy tutaj.