Jak obrabiać zdjęcia? cz. I

Jak obrabiać zdjęcia? cz. I

Na rynku jak i w Internecie dostępnych jest wiele programów służących do obróbki zdjęć. Są programy płatne, bezpłatne, mniej i bardziej skomplikowane, wszystko w zależności od tego, jak zaawansowani jesteśmy w obróbce zdjęć oraz jaki efekt jaki chcemy osiągnąć. Początki zazwyczaj bywają trudne, dlatego postaram się Wam rozjaśnić nieco temat obróbki zdjęć. Co dobrego na początek?

Photoscape

Photoscape

To jeden z lepszych programów, który możemy bezpłatnie ściągnąć z Internetu. Oferuje nam podstawowe funkcje do obróbki zdjęć. Wszystko jest bardzo przejrzyste i proste. Poprawimy w nim m.in. jasność zdjęcia, kontrast, nasycenie, odcień i ekspozycję.  Dzięki dostępnej funkcji  AUTO (Auto poziom i Auto kontrast), nasze zdjęcie zostanie automatycznie dostosowane do wzorcowych parametrów. Do tego Photoscape posiada bogato wyposażoną funkcję FILTR, w której możemy zastosować na zdjęciu artystyczne filtry (np. Efekt kliszy), dodać szum, nałożyć artystyczną mgiełkę (Styl nakładania), lub też przy pomocy Fragmentu poza ostrością, rozjaśnić, wyostrzyć, dodać sepię oraz b&w,  w danych punktach naszego zdjęcia. Przy kliknięciu na panel Jasność, Kolor, możemy ręcznie ustawiać wykres luminacji, nasycenia i koloru, do tego usunąć dominujący kolor na zdjęciu (jeśli zdjęcie wyjdzie np. zbyt czerwone) oraz na nowo dopasować Balans bieli. Osobiście korzystam z tego programu już kilka lat i na sam początek zabawy z obróbką zdjęć jest bardzo dobry. Pozwala na ręczne ustawienie podstawowych parametrów zdjęcia, co jest doskonałym wprowadzeniem w dalszą pracę już z zaawansowanymi programami. Moim zdaniem najlepszy dla wszystkich zaczynających przygodę z fotografią oraz dla zabieganych rodziców, ponieważ jego opanowanie nie zabiera wiele czasu.

Picassa

Picassa

Jest przede wszystkim programem do katalogowania zdjęć, ale także w swoich możliwościach posiada funkcję obróbki zdjęć. Picassa udostępnia kilka średniej jakości i pomysłowości filtrów, możliwość regulacji jasności, kontrastu, wyostrzanie, prostowanie zdjęcia. Jest stworzona przede wszystkim do tego, aby móc wrzucać swoje zdjęcia od razu do katalogu online. Dzięki Picassie można stworzyć kolaż zdjęć, filmik oraz plakaty. Prosty i przejrzysty interfejs to niewątpliwie jego zaleta.

GIMP

GIMP

To najbardziej zaawansowany program do obróbki zdjęć dostępnych bezpłatnie. Tworzony i modyfikowany przez użytkowników. Drugi najlepszy (zaraz po Phtoshopie) program do obrabiania zdjęć. Możemy w nim tworzyć już maski, używać zaawansowanych funkcji retuszu, dopasowywać zdjęcie automatycznie jak i manualnie. Posiada szeroki zakres pracy pędzla, który modyfikujemy w stosunku do naszych potrzeb. Dla początkującego użytkowania problemy  może sprawiać nietypowy i dosyć skomplikowany interfejs. Jednak dzięki licznym tutorialom na youtubie, ogarnięcie go nie będzie żadnym problemem. Idealny jako wstęp do obsługi Photoshopa, ale zapewniam, że ten, kto zacznie na nim pracę, po tygodniu nie będzie chciał zamienić go na nic innego.

Zaproponowałam Wam programy, które są wypróbowane i najwyżej ocenione (nie tylko przeze mnie) i nadają się na sam początek Waszej przygody z obróbką zdjęć. Oczywiście w Internecie można znaleźć ich znacznie więcej, np.: PhotoFiltre, Paint.Net, Paint Star, PhotoPlus, Photo!Editor itd. A już następnym razem, coś o programach płatnych i trochę bardziej profesjonalnych. Część II znajdziesz tutaj.

Inne wpisy na temat obróbki zdjęć:

Cyfrowa obróbka zdjęć od podstaw
Obróbka w Photoscape

2 comments

  1. Ja says:

    Witam, proszu0119 napisau0107 jak mou017cna osiu0105gnu0105u0107 taki efekt kolorystyczny jak na 1 zdju0119ciu powyu017cej/ w artykule? Chodzi mi o takie rozjau015bnienie, rozu015bwietlenie zdju0119cia przy ru00f3wnoczesnym nadaniu wyrazistou015bci i doku0142adnie takiej kolorystyce.

Comments are closed.