Kiedy zdjęcia nie wychodzą

Co robić, kiedy zdjęcia nie wychodzą

Fotografujesz dużo i często, ale twoje zdjęcia nadal cię nie zadowalają? Marzysz o wyjątkowych rodzinnych kadrach, o pięknych portretach swoich dzieci, o ujęciach nietypowych i zapadających w pamięć, ale póki co… wieje nudą? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co już dziś możesz zrobić, gdy zdjęcia nie wychodzą tak, jak powinny.

Poniżej trzy porady, które od razu urozmaicą twoje kadry.

Zmień perspektywę

Być może nie doceniasz możliwości, jakie kryją się pod nawet pozornie małą zmianą twojego położenia względem osoby lub rzeczy, którą fotografujesz. Bywa, że niewielka, kilkucentymetrowa modyfikacja pozycji kompletnie zmienia to, co widzisz w kadrze.

Dlatego bądź fotografem aktywnym, a nie statycznym. Zamiast robić zdjęcia wciąż z tego samego miejsca lub próbować modyfikować ustawienie modeli – zmieniaj perspektywę. Pochyl się, przykucnij (szczególnie fotografując dzieci), możesz nawet położyć się na ziemi lub wręcz przeciwnie – wejdź wyżej, na stołek lub kanapę. Rób zdjęcia z dołu i z góry. Obejdź modeli dookoła, zajrzyj zza ramienia, podejdź krok bliżej, odejdź dwa kroki dalej, schowaj się za krzakiem lub zabawką. Nie wyobrażasz sobie, jak wiele odkryjesz nawet delikatnie zmieniając położenie aparatu.

Poszukaj lepszego światła

Światło to czynnik niezbędny, by powstało jakiekolwiek zdjęcie. Dlatego w pierwszej kolejności zawsze zadbaj o to, by w miejscu, gdzie fotografujesz, było wystarczająco jasno. W domu staraj się ustawiać blisko okna, żeby światła nie zabrakło, na zewnątrz natomiast unikaj zdjęć wykonywanych w południe (szczególnie w słoneczny dzień), by przeciwnie – nie było go zbyt dużo.

Jednak czy zawsze „lepsze światło” dotyczy jego intensywności? Czy jeżeli zdjęcie nie wychodzi zachwycająco, to oznacza to, że było za ciemno, bądź za jasno? Niekoniecznie. Niezmiernie istotnym elementem, szczególnie w portrecie, jest ustawienie modela względem oświetlenia. Zwróć uwagę jak wiele zmienia się na twarzy człowieka, gdy ujęcia wykonujemy przodem do słońca, tyłem lub bokiem. Z tego względu poszukując lepszego światła, zwracaj uwagę na to, jak wpływa ono na wygląd fotografowanych osób. Jak układa cienie na ich twarzach. Czy podkreśla zalety, czy raczej eksponuje wady.

Zazwyczaj najlepiej jest, gdy promienie słonecznie (bądź światło lampy) pada na twarz nie na wprost lub z góry, lecz pod lekkim kątem. Jednak poszukując ciekawych, kreatywnych rozwiązań, nie ograniczaj się jedynie do rozwiązań optymalnych. Naucz się widzieć światło, a będziesz w stanie w pełni kreować swoje fotografie i wpływać na ich charakter.

Fotografuj głową

Stwierdzenie powyższe generalnie znajdzie się pewnie w niemal każdym fotoporadniku. O co chodzi? O to, by pomyśleć przed zrobieniem każdego zdjęcia. Czy warunki są dobre, czy światło pada tak, jak należy, czy jestem właściwie ustawiony? Co chcę opowiedzieć tym zdjęciem, po co mam zamiar je zrobić? I zanim zapytasz już odpowiadam – nie, nikt nie mówi, żeby zrobić sobie listę pytań do przestudiowania przed każdym naciśnięciem spustu migawki ;) Chodzi bardziej o nawyk krótkiej refleksji przed kolejnym ujęciem, tak by uniknąć pstrykania bez opamiętania.

Czasem poddajemy się uczuciu, że jeżeli zrobimy pięćdziesiąt ujęć w jednym miejscu to któreś na pewno wyjdzie. Jednak jeżeli nie zastanawiamy się nad tym, co chcemy osiągnąć – otrzymujemy jedynie pięćdziesiąt identycznie nieciekawych zdjęć. Czasem warto więc poświęcić chwilę na zastanowienie, co, jak i skąd sfotografować, i zamiast pięćdziesięciu zrobić pięć ujęć, z których jedno będzie wyjątkowe.

A na koniec przekornie – oczywiście stosując się do wszelkich zasad pamiętaj, by nie stracić spontaniczności. Szczególnie fotografując swoje dzieci. W końcu nasze maluchy nie zawsze pozwalają nam na poszukanie właściwego kąta padania światła, ustawienia aparatu, zastanowienie się nad kadrem. Jedna chwila i cudna minka, czy ciekawa sytuacja mija. Dlatego przede wszystkim doceniaj emocjonalną stronę swoich zdjęć. W końcu ich główna rola to pozostanie pamiątką na lata, a nie zachwycanie licznych krytyków, co na fotografii znają się jak mało kto.

Ucz się cały czas, próbuj i drukuj

Zapraszamy do naszego działu z poradami fotograficznymi oraz do drukowania swoich zdjęć z postaci fotoksiążek Printu. W takiej formie, będą one piękną pamiątką na długie lata.