Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Dzisiaj chciałabym was zachęcić do poznania najbardziej fotogenicznych miejsc w Polsce. Podczas przygotowań do tego artykułu odkryłam, że wyznaczanie standardowej „top dziesiątki” jest całkowicie… bez sensu. Sprawa jest prosta: za dużo jest takich miejsc, do których warto się przejechać dla samych zdjęć. Postanowiłam więc wybrać przynajmniej po dwie perełki w każdym województwie.

Wiem, że to ciągle bardzo ograniczające, ponieważ miejsc, które przyciągają niczym magnes nasze szkła jest znacznie więcej. Zatem już teraz zachęcam Was do aktywności – koniecznie wpisujcie w komentarzach Wasze typy!

DOLNOŚLĄSKIE

Kocioł Wielkiego Stawu w KarkonoszachFot. Bartek Polotczak

Karkonosze – najwyższe pasmo Sudetów, należące do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Piękno tych gór docenili m.in. twórcy filmu Opowieści z Narnii, kręcąc w Karkonoszach niektóre sceny do Księcia Kaspiana. Na zdjęciu Kocioł Wielkiego Stawu.

Zamek Czocha SuchaŹródło: rybiasuczka.flog.pl

Zamek Czocha w miejscowości Sucha to dawna warownia z barwną i ciekawą historią sięgającą XIVw. W ruinach zamku kręcono takie filmy jak Wiedźmin, Beyond Sherwood Forest, czy do seriali Twierdza Szyfrów lub Święta Wojna. Sylwia Grzeszczak nagrała w nim swój teledysk „Księżniczka”.

KUJAWSKO – POMORSKIE

Biskupin

Źródło: www.national-geographic.pl

Biskupin – pełnowymiarowo zrekonstruowana osada kultury łużyckiej. Na terenie osady znajduje się muzeum, w którym można także na własnej skórze przeżyć i zobaczyć życie ludzi z IV w p.n.e. W każdym trzecim tygodniu września odbywa się tam festyn biskupiński, którego nie możecie przegapić! Bory Tucholskie

Źródło: mojebory.blogspot.com

Bory Tucholskie – przez wielki sentyment nie mogłam pominąć umieszczenia ich w moim spisie. Spędzałam w nich prawie każde wakacje w dzieciństwie i do tej pory nie mogę zapomnieć i oprzeć się pięknu tej krainy. Niezliczone jeziora w których można wyłowić nawet raki (!), czyste, cudowne i niepowtarzalne, do tego bardzo fotogeniczne o każdej porze roku.

LUBELSKIE

Pałac Zamoyskich KozłówkaŹródło: uroki-polski.pl

Kozłówka- Pałac Zamoyskich z zachowanym wystrojem oraz układem wnętrz z przełomu XIX i XXw. Coś dla miłośników fotografowania wnętrz, szczególnie tak pięknych jak te w pałacu Zamoyskich.

Szumy na Tanwi Źródło: mojeroztocze.pl

Szumy na Tanwi – charakterystyczne progi występujące na szerokich, lecz płytkich wodach Tanwi. Nazwę Szumy zawdzięczają donośnemu odgłosowi szumu wody, który słychać już z daleka. Bardzo pomysłowe miejsce na sesję ślubną.

LUBUSKIE

Ujście Warty Gęś Białoczelna Fot. Piotr Dobrzyński

Ujście Warty – najmłodszy Park Narodowy, który jest obszarem lęgowym wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych oraz miejscem żerowania ptaków przelotnych. Z pewnością znajdziecie tutaj bardzo ciekawy materiał fotograficzny.

ŁÓDZKIE

ArkadiaŹródło: globtroter.pl

Arkadia – ogród romantyczny w stylu angielskim z XVIIIw urzeka nadzwyczajnym bogactwem ruin i świątyń dumania, budowli odwołujących się do antycznych i średniowiecznych wzorów, nastrojowych kaskad, mostów i stawów, które w większości zachowały się do dziś. Na zdjęciu Akwedukt na Skierniewce.

MAŁOPOLSKIE

Zamek Niedzica

Fot. Grzegorz Zając

Niedzica – usytuowany na skale nad Dunajcem zamek z przełomu XIII i XIV w jest największą atrakcją Spiszu. Zbudowany z kamienia dla węgierskiej rodziny, często zmieniał właścicieli, a jego historia narosła wieloma legendami, m.in. o zaginionym w tamtejszych murach skarbie. Zamek stawał się również scenerią dla takich realizacji jak Zemsta, Janosik czy Wakacje z duchami. Podobno można się tam natknąć na grasujące niedzickie zjawy… Kraków

Fot. Paweł Krzan

Kraków oraz Tatry – tych miejsc chyba nie trzeba opisywać – są na tyle piękne i urokliwe, że wszędzie roi się od coraz nowszych na nie spojrzeń. Będę was zatem zachęcać do poszukiwania nowych perspektyw i odkrywania mniej znanych zakątków tych miejsc.

TatryŹródło: www.wtatry.com

MAZOWIECKIE

Warszawa

Fot. Agnieszka Kubilus

Warszawa – stolica to wręcz główny punkt naszej fotograficznej wędrówki. Warte zobaczenia są szczególnie starówka, Łazienki, a także Krakowskie Przedmieście uznawane przez urbanistów za jedną z najpiękniejszych ulic w Europie. Będąc w Warszawie koniecznie nie zapomnijcie o nocnych krajobrazach! Płock molo na Wiśle

Źródło: globtroter.pl

Moszna – baśniowy pałac, zbudowany w poł XVIIw, posiada nie tylko piękną i bogatą architekturę, ale i historię, którą warto poznać.. Niezwykły charakter miejsca tworzy również wspaniały park z krzewami azalii i rododendronów. W obiekcie co roku odbywa się Święto Kwitnącej Azalii (maj i czerwiec), podczas którego galeria prezentuje wystawy plastyczne oraz popularyzuje muzykę polskich kompozytorów.

PODKARPACKIE

Bieszczady

Fot. Grzegorz Leśniewski

Bieszczady – Bieszczadzki Park Narodowy to miejsce niezwykle nie tylko ze względu na cudowny delikatny górski krajobraz, ale i ze względu na faunę i florę – dominują tam lasy bukowo – jodłowe oraz występuje tam liczna zwierzyna: żubry, jelenie, niedźwiedzie a także konik polski. Wyobraźcie sobie zdjęcia jesienią – bajka!

PODLASKIE

Rozlewiska Biebrzy

fot. Cezariusz Andrejczuk

Rozlewiska Biebrzy – podczas wiosennego przyboru wód, rzeka występuje z brzegów i zalewa ogromne połacie łąk i bagien. Dzikie i malownicze tereny, dla cierpliwych fotografów.

POMORSKIE

Ruchome wydmy Słowiński Park Narodowy

Ruchome wydmy – rewelacja Słowińskiego PN, które są efektem wiejących od morza wiatrów. Największe w środkowej Europie wydmy dochodzą do 30m. Park wpisano na listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Niczym na Saharze! Gdańsk

Źródło: www.dariob.net

SopotFot. Patrycja Walczak

Trójmiasto – w tak bardzo medialnych miastach zachęcam was do kreatywnego patrzenia. Zła pogoda czy inna pora roku (np. zima) nie zawsze równa się złemu ujęciu, a taki kadr będzie z pewnością ciekawszy od oklepanej panoramy.

ŚLĄSKIE

 Olsztyn

Źródło: wikipedia.org

Olsztyn – piękniejsza część Śląska, z okazałą warownią wzniesioną przez Kazimierza Wielkiego. Olsztyn znajduje się na popularnym Szlaku Orlich Gniazd. Urzeka surowością i minimalizmem. Katowice

Źródło: wikipedia.org

Katowice – Śląsk może urzekać lub straszyć swoją industrialną surowością. Robotnicze osiedla, fabryki, kopalnie to raj dla miłośników industrialnej fotografii. Jedna z dzielnic Katowic – Nikiszowiec – zaliczona została do polskich zabytków techniki i przemysłu. Zamek w Będzinie

Źródło: wikipedia.org

Będzin – jako, że pochodzę ze Śląska, chciałabym dorzucić coś od siebie i będzie to zamek w Będzinie. Może Zagłębie Dąbrowskie w którym mieści się to miasto, nie jest zbyt piękne i czarujące, jednak posiada w sobie perełeczkę – średniowieczną warownię wzniesioną przez Kazimierza Wielkiego. Szczególnie zachęcam do fotografowania jej nocą.

ŚWIĘTOKRZYSKIE

Zamek Krzyżtopór

Fot. Wacław Szczepański

Zamek Krzyżtopór – położony w miejscowości Ujazd. Historia jego powstania owiana jest licznymi legendami. Sklasyfikowany został do statusu trwałej ruiny, ale intrygującą i godną uwagi. Jak widać także wdzięczną do fotografowania.

WARMIŃSKO – MAZURSKIE Mazury

Źródło: www.panoramio.com

Mazury cud natury! Z całego serca polecam i wręcz zakazuję nie zabierać aparatu ze sobą jeśli macie w planach wybrać się na Mazury. Klimatyczne wschody i zachody słońca, ogromne jeziora tak pięknie wyglądające szczególnie z dziobu żaglówek. Koniecznie musicie tego spróbować – warto!

WIELKOPOLSKIE Osadnik Gajówka

Fot. Chmielarz Błażej

Osadnik Gajówka – sztuczny zbiornik wodny w pobliżu Lasek i Psar, stanowi fragment dawnego wyrobiska KWB Adamów. Napełniony został wodą i wykorzystywany jest jako składowisko popiołów i żwiru dla tamtejszej elektrowni. Oto przepis na zdjęcie niczym z lazurowego wybrzeża.

ZACHODNIOPOMORSKIE Trzęsacz

Fot. Robert Klasiński

Trzęsacz – ruiny gotyckiego kościoła zbudowanego na przełomie XIV I XV wieku, 2 kilometry od brzegu morza, w centrum wsi. Kościół na wskutek podmywania klifu przez fale, zaczął się osuwać. Pozostało z niego już niewiele, mimo prób zabezpieczenia go przed całkowitym rozpadem. Zatem trzeba się śpieszyć! Okolice Trzęsacza

Fot. Łukasz Barzowski

Morze Bałtyckie – to kopalnie niepowtarzalnych kadrów! Przycumowane łodzie rybackie, kutry, stateczki, zachody słońca, sama zima nad polskim morzem tak cudowna – to wszystko warte uchwycenia. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie zdjęcia zawsze wychodzą piękne.

Dla wszystkich miłośników pięknych zakątków, gorąco polecamy także wpis:
Najpiękniejsze miejsca na świecie

One comment

  1. Agnieszka Orsa says:

    a ja mam pytanie, czy ja wyraziu0142am zgodu0119 na publikacju0119 mojego zdju0119cia????

Comments are closed.