Lepiej zainwestować w body czy obiektyw?

Lepszy obiektyw czy body?Dzisiaj stoczymy nie lada walkę. Korpus czy obiektyw? Co kupić, kiedy, w  jakiej jakości i cenie? Lepiej zainwestować w korpus czy obiektyw? Co wybrać? Ustawiamy naszych rywali w narożnikach i zaczynamy!

I runda

Sklepowe oferty coraz prześcigają się w dostarczeniu swoim konsumentom jak najlepszych aparatów. Oferują cyfrówki, lustrzanki, bezlusterkowce, zachęcają parametrami korpusu, nie obiektywu. Liczy się to, która matryca ma największą rozdzielczość, najlepsze osiągi, największy zakres ISO i najwięcej funkcji i w ogóle wszystkiego najwięcej. Do takiego body dodaje się  najzwyklejszy obiektyw, tak zwany kit (jak sama nazwa wskazuje niewielki jest z niego użytek), sprzedając klientowi cudowne body, bez możliwości wykazania się.

Zazwyczaj obiektyw kitowy służy nabywcy do rozeznania swoich preferencji. Niektórzy po dłuższym lub krótszym użytkowaniu stwierdzą, że brakuje im światła, (czyli że potrzebują jaśniejszego obiektywu), inni natomiast mogą poszukiwać szerszych kątów lub w ogóle polubią długie ogniskowe by wychwycić jak najwięcej szczegółów. Obiektyw kitowy jest na tyle uniwersalny, że służyć może jedynie do odkrycia waszych gustów i dróg, którymi chcecie w fotografii pójść. Z czasem zacznie wszystkiego wam brakować w zakupionym niedawno cudownym aparacie. Konkretniej  będzie wam brakować dobrego obiektywu.

II runda

Obiektywy są ciągle w cenie. Ich wartość nie spada nawet po kilku latach. Najszybciej na wartości traci oczywiście korpus, którego wartość już po niecałych dwóch latach może spaść nawet o 60%. Częścią, która się najszybciej zużywa jest migawka. To ona określa żywotność korpusu. Obiektywy w porównaniu do body zdają się być długowieczne i prawie niezniszczalne. Dobry obiektyw przeżyje w naszej torbie naprawdę wiele i nigdy was nie zawiedzie. Różnica między kitowym obiektywem z zestawu, a dobrym obiektywem od producenta jest kolosalna, absolutnie nieporównywalna. Warto więc na początek zainwestować w porządny obiektyw, najlepiej w uniwersalny, z jasnym światłem o ogniskowej np. 17 – 55mm f/2,8, ponieważ taki wprowadzi wybrany przez ciebie korpus na całkiem inny poziom jakości, na którym będzie mógł się wykazać.

III runda

To co w końcu kupić, drogi korpus czy drogi obiektyw? Oczywiście, że obiektyw! Drogi korpus straci na wartości znacznie szybciej niż porządny obiektyw, w dodatku za około trzy lata wyjdzie kolejny najlepszy aparat i kupione przez ciebie body nie będzie już technologicznie najlepsze. Zastanów się czy jeśli jest to twój pierwszy aparat, skorzystasz z tych wszystkich funkcji i udogodnień, które oferuje ci producent? Wyższy skok jakościowy odczujesz doczepiając do tańszego korpusu lepszy obiektyw niż na odwrót. Pamiętaj również że im większą wybierasz rozdzielczość aparatu tym większy popełniasz błąd – obiektywy mają ograniczoną rozdzielczość, a wszelakie nowinki technologiczne jest ciężej zastosować przy produkcji szkła. Większość z nich to stare, bardzo dobre modele, niesamowicie ostre, ale do pewnej granicy. Jeśli będziesz chciał kupić korpus z rozdzielczością powyżej 16 megapikseli, licz się z tym, że obiektyw nie będzie dobrze ostrzył po dołączeniu go do body.

Zdecydowana przewaga została osiągnięta po stronie obiektywu. Pamiętajcie, że starsze nie znaczy gorsze, w wypadku fotografii znaczy nawet lepsze. Inwestycja w obiektyw zawsze się zwraca – zobaczycie różnicę, gwarantuję.