Jak zrobić sesję zdjęciową pupila?

Zdjęcia umie robić – przynajmniej teoretycznie – praktycznie każdy z nas.

Jednak zrobienie dobrego zdjęcia domowemu zwierzęciu, który bardzo często łasi się do swojego właściciela, nie jest wcale proste. Dlatego czasem lepiej powierzyć to zajęcie profesjonaliści. Jak zrobić sesję zdjęciową pupila?

Sesja zdjęciowa pupila
Zobacz szablon “Koci album” i inne

 

Odpowiedni fotograf

Chcąc zrobić profesjonalną sesję swojemu zwierzęciu, należy w pierwszej kolejności poszukać fotografa specjalizującego się w takich sesjach.

O ile sfotografowanie leniwego kota czy królika nie jest problemem, to wykonanie zdjęcia psów, które lubią skakać, biegać i ciągle coś gryźć nie jest takie proste. Dlatego też taką sesję musi wykonywać ktoś, kto zajmuje się tym na co dzień i wie, jak podejść do niesfornych modeli.

Sesja nie może być też sumą przypadków, dlatego powinna być dokładnie wcześniej zaplanowana. Tym bardziej, że zwierzaki bardzo szybko się nudzą i trzeba im zapewnić odpowiednią rozrywkę, aby nie zainteresowały się leżącym w trawie fotografem.

Szablony

Czasem niezbędna pomoc

W przypadku szczególnie niesfornych zwierząt fotograf często korzysta z pomocy asystenta. Zadaniem tego drugiego jest odwracanie uwagi pupila od aparatu fotograficznego i samego fotografa, które są dla niego ciekawą nowością.

Asystenci wykorzystują w tym celu różnego rodzaju zabawki i przynęty. Dobrze by było, aby rolę takiego asystenta pełniła osoba dobrze znana zwierzakowi (jego właściciel lub członek rodziny). Wtedy łatwiej będzie odwrócić uwagę pupila. Kiedy zwierzak jest zajęty, fotograf będzie miał odpowiedni czas na dobór właściwego ujęcia. Tak wykonane zdjęcia psów spełnią wymagania nawet najbardziej wymagającego właściciela.

Nie tylko psiaki

Jednak sesje fotograficzne zwierząt nie dotyczą jedynie psów. Coraz częściej właściciele domowych zwierzaków decydują się na profesjonalne zdjęcia kotów, królików czy świnek morskich. Im zwierzak mniejszy, tym łatwiej go okiełznać.

Wykonując jednak sesję zdjęciową zwierząt, warto pamiętać, żeby zadbać o ich naturalne pozy. Oczywiście można „ustawić” królika miniaturkę do zdjęcia, ale po co? Przecież celem sesji zdjęciowej zwierzaków jest przedstawienie ich prawdziwej natury. Sztuczne pozy będą jedynie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Poza tym ograniczenie swobody zwierzaka podczas sesji będzie dla niego bardzo stresujące, co może skutkować jego ucieczką w niedostępne dla fotografa miejsce.

Sesja zdjęciowa pupila
Zobacz szablon “Koci album” i inne

Nagroda za poświęcenie

Właściciele pupili nie powinni zapominać, że taka sesja zdjęciowa jest dużym wydarzeniem w życiu zwierzaka. Niektóre sytuacje mogą go stresować. Konieczność wykonywania określonych poleceń może być też dla niego wyczerpująca.

Dlatego, aby współpraca przebiegała płynnie, warto pamiętać o nagradzaniu pupila za wykonanie konkretnych poleceń.

Z pewnością ta metoda odniesie większy skutek w przypadku psów niż innych domowych zwierząt. Jednak jeśli po wykonaniu zdjęcia kotów Mruczek zostanie wynagrodzony ulubionym smakołykiem, to z pewnością go ucieszy taka miła niespodzianka.

Realizując sesję zdjęciową pupila warto pamiętać, aby nie robić niczego przeciwko zwierzęciu. Zmuszenie kota czy świnki morskiej do nienaturalnego dla niego działania sprawi jedynie, że zwierzak się wystraszy lub zbuntuje. Poza tym tak jak człowiek nie lubi być zmuszany do czego, czego nie lubi robić, to taka sama zasada obowiązuje w przypadku zwierząt. Nic ponad siłę.