Fotoksiążka a fotoalbum – poznaj różnice i wybierz odpowiedni produkt

Fotoksiążki i fotoalbumy to wyjątkowe pamiątki, które odmienią chwile spędzone w rodzinnym gronie i znakomicie sprawdzą się w charakterze prezentu na dowolną okazję.

Każdy zna ich zalety, nie każdy wie jednak, czym właściwie się od siebie różnią.

Wahasz się, który produkt spełni Twoje potrzeby? Koniecznie sprawdź nasze porównanie fotoksiążki i fotoalbumu. Poznaj różnice i wybierz produkt idealny dla Ciebie!

Co lepsze, fotoksiążka a fotoalbum?
Sprawdź różnicę fotoksiążką, a fotoalbumem i zdecyduj się na fotoprodukt, który spełni Twoje oczekiwania

Fotoksiążka i fotoalbum: miękkie czy twarde strony?

Pierwsza różnica pomiędzy fotoksiążką a fotoalbumem, która natychmiast rzuca się w oczy, to właśnie ich budowa.

Fotoksiążka przypomina tradycyjne książki, jakie doskonale znamy z półek księgarń. Strony wewnętrzne są miękkie, natomiast okładka może być miękka, płócienna lub sztywna (co zapewnia ochronę zawartości fotoksiążki). Fotoalbum składa się z jednakowych stron o wysokiej gramaturze, dzięki czemu są twardsze od stron fotoksiążki. Okładka oraz sztywne karty wewnętrzne fotoalbumu są tej samej grubości.

Oczywiście powinnieneś dostosować produkt do swoich potrzeb – wcale nie musisz podążać według schematów. Fotoksiążka, która zwykle staje się świetną formą zatrzymania najpiękniejszych chwil do domowego użytku, w dużym formacie (np. 30×30) przeobrazi się w idealny i elegancki prezent. Fotoalbum w mniejszym formacie (np. 20×20) będzie znakomitym sposobem na przechowywanie ulubionych zdjęć i cieszenie się nimi w najlepszej jakości.

Fotoksiążka z miękkimi stronami i fotoalbum ze sztywnymi kartami
Chcesz, aby każda ze stron Twojego fotoproduktu była sztywna? Postaw na fotoalbum!

Fotoksiążka czy fotoalbum: środek i sposób otwierania

Różnice w budowie fotoksiążki i fotoalbumu są związane również z odmiennym sposobem ich otwierania. Strony fotoksiążki łączone są na grzbiecie, co uniemożliwia jej pełne rozłożenie na płasko – w odróżnieniu od fotoalbumu.

W fotoksiążce każdą stronę drukuje się oddzielnie, pierwsza i ostatnia są stronami pojedynczymi, a okładkę fotoksiążki wykańcza się czarną wyklejką.

Fotoalbum składa się ze sztywnych kart, które można rozłożyć „na płasko” dzięki czemu przeglądanie fotografii jest łatwiejsze. Drukuje się je w całości – na odwrocie okładki znajduje się pierwsza strona albumu.

Sposób otwierania pomaga odpowiedzieć na pytanie co lepsze - fotoksiążka czy fotoalbum
Wybierz odpowiedni dla Ciebie sposób otwierania fotoproduktu i zachowaj swoje wspomnienia w wyjątkowej oprawie

Fotoksiążka a fotoalbum: okładka

Wprawdzie przysłowie mówi, że książki nie powinno oceniać się po okładce, ale okładka fotoksiążki czy fotoalbumu to z pewnością jeden z elementów, na które zwracamy szczególną uwagę. Zależy Ci na tym, aby fotoksiążka czy fotoalbum były nie tylko estetyczne, ale również trwałe i praktyczne? Także te aspekty zależą wyłącznie od naszej decyzji.

W przypadku fotoproduktu na prezent, który będzie zajmował honorowe miejsce w domu obdarowanej osoby, znakomitym wyborem jest fotoalbum lub fotoksiążka w twardej oprawie. W przypadku fotoksiążki okładka może być twarda lub płócienna. Umożliwia nam to dobranie opcji odpowiadającej okazji i przeznaczeniu produktu.

Fotoksiążka w twardej oprawie znakomicie chroni zawartość oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia rogów. Mimo że strony wewnętrzne są delikatniejsze, to nie musimy obawiać się o ich zagięcie – zastosowany papier gwarantuje zachowanie właściwej formy przez długie lata.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby wszystkie strony, łącznie z okładką, miały taką samą grubość – powinieneś wybrać fotoalbum. Jego oprawa jest sztywna, dzięki czemu nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo kart. Na okładce możesz nadrukować dowolne zdjęcie, więc warto potraktować ją jako idealne miejsce do zaprezentowania najbardziej atrakcyjnej fotografii.

Fotoksiążka w twardej oprawie, fotoksiążka z płóciennej oprawie
Zadrukowana, twarda oprawa czy eleganckie płótno? Wybierz rodzaj okładki, który przypadł Ci do gustu i spełnia Twoje oczekiwania

Fotoksiążka i fotoalbum: wersja matowa czy błyszcząca

Wybór okładki fotoksiążki czy fotoalbumu wpłynie również na formę, którą przybierze ich wnętrze.

Jeżeli zdecydujesz się na matową oprawę, każda strona będzie charakteryzować się delikatną, satynową strukturą. W opcji błyszczącej zarówno okładka fotoproduktu, jak i jego wewnętrzne strony będą subtelnie się mienić.

W obu przypadkach uzyskamy elegancki i niezwykle estetyczny efekt. Wybór warto uzależnić od przeznaczenia i formy wybranej fotoksiążki czy fotoalbumu.

Fotoksiążka matowa i błyszcząca oraz fotolabum matowy i błyszczący
Wolisz lekki połysk czy subtelny mat? Wybierz, jakie wykończenie fotoksiążki i fotoalbumu będzie najlepszym rozwiązaniem

Fotoksiążka a fotoalbum: jaki papier wybrać – kredowy czy fotograficzny?

Podczas wyboru fotoproduktów większość osób zadaje sobie pytanie, co sprawdzi się lepiej w przypadku fotoalbumu i fotoksiążki – papier kredowy czy fotograficzny. Na dobrą sprawę oba rozwiązania mają mnóstwo zalet i oba gwarantują uzyskanie pełnej satysfakcji. Decyzja powinna być uzależniona od zastosowania produktu.

W fotoksiążkach gruby papier kredowy o gramaturze do 200 g/m2 prezentuje się estetycznie i chroni przed zagnieceniami. Każdy arkusz zostaje pokryty dodatkową warstwą pigmentu mineralnego i kleju, dzięki czemu jest śnieżnobiały, wytrzymały i elegancki. Nadrukowywana na nim grafika zyskuje wyraźne i intensywne barwy oraz wysoką ostrość – nie przebija także na drugą stronę. To właśnie z tego procesu wynika jedna z rozpoznawalnych cech fotoksiążki – twarde strony.

Wykorzystanie błyszczącego lub matowego papieru kredowego to gwarancja wysokiej trwałości oraz odporności na zniszczenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania.

W fotoalbumach wykorzystywany jest natomiast papier fotograficzny Kodak Endura Premium o gramaturze 700 g/m2, który daje możliwość uzyskania jeszcze lepszej jakości i głębi kolorów. To profesjonalne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zaprezentować zdjęcia w wyjątkowy sposób i zachować na długie lata nawet ich najdrobniejsze detale.

Grubość papieru sprawia, że fotoalbum nie tylko znakomicie wygląda, ale jest także odporny na zużycie.

Fotoksiążki i fotoalbumy w twardej oprawie
Najwyższa jakość wydruku to cecha charakterystyczna zarówno fotoksiążki, jak i fotoalbumu. Przekonaj się sam!

Fotoksiążka czy fotoalbum: liczba stron

Z uwagi na materiał, z jakiego wykonane są fotoprodukty, znaczącą różnicę stanowi maksymalna liczba stron, jaką możesz zaprojektować. W przypadku fotoalbumu jest to 40 sztywnych kart. Twoja Fotoksiążka natomiast może wynosić aż 140 stron!

Może być to główny powód, dla jakiego zdecydujesz się właśnie na fotoksiążkę, a nie fotoalbum. Wybierając fotoksiążkę możesz puścić wodze fantazji i przedstawić fotograficzną historię, trwającą lata! Z kolei fotoalbum jest szczególnie polecany dla wyjątkowych zdjęć, które zostały dokładnie wyselekcjonowane lub dotyczą jednego, dużego wydarzenia (może być nim na przykład sesja narzeczeńska, ślub, chrzest, komunia).

Każdy z fotoproduktów w wersji podstawowej składa się z 20 stron. Zwiększanie ich liczby możliwe jest bezpośrednio w edytorze, działającym na poziomie przeglądarki. Możesz to zrobić na każdym etapie tworzenia projektu.

Ciekawostka: układ zdjęć w szablonach fotoksiążek i fotoalbumów pozwala umieścić na jednej stronie maksymalnie 9 fotografii. Oznacza to, że w fotoalbumie możesz zachować do 360 zdjęć. Decydując się natomiast na fotoksiążkę, Twoja pamiątka może przechować nawet 1260 zdjęć!

Liczba stron może być odpowiedzią na pytanie co lepsze, fotoksiążka czy fotoalbum
1260 zdjęć z najpiękniejszymi wspomnieniami, zamkniętymi w jednej fotoksiążce? Tak, to możliwe!

Jak powstaje fotoksiążka i fotoalbum?

Fotoksiążki i fotoalbumy różnią się także pod względem wykorzystywanej technologii. Fotoksiążki wykonuje się w szybszej technice druku cyfrowego, która gwarantuje wysoką jakość i trwałość.

W przypadku fotoalbumów podejście do kwestii jakości jest jeszcze bardziej bezkompromisowe – jego zawartość naświetla się na papierze fotograficznym Kodak Endura Premium. Dzięki temu uzyskuje się wyższą jakość obrazu, a prezentowane zdjęcia zachowują żywe i intensywne kolory. To idealna forma prezentacji najpiękniejszych fotografii.

Fotoksiążka i fotoalbum
Fotoksiążka i fotoalbum to najlepszy sposób na zachowanie cennych momentów. Wybierz odpowiedni szablon i stwórz własny projekt

Fotoksiążka czy fotoalbum – na jaką okazję wybrać poszczególny produkt?

Oba fotoprodukty znakomicie sprawdzą się w niemal każdej roli. Każdy z nich ma swoje zalety i tylko od nas zależy, w jaki sposób postanowisz je wykorzystać. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze: fotoksiążka czy fotoalbum, ponieważ to dwa świetne, ale różne produkty.

Podczas wyboru swojego rozwiązania można kierować się opiniami klientów (kliknij tutaj) lub ekspertów Printu. Ci ostatni podpowiadają…

Fotoksiążka znakomicie sprawdzi się jako pamiątka dla Ciebie samego – możesz zachować w niej przykładowo wakacyjne wspomnienia, a z czasem stworzyć cały zbiór tego typu publikacji, który będzie znakomicie prezentował się na półce. Fotoalbum to z kolei wyjątkowo elegancki produkt, który zachwyca niezwykłą oprawą. Z tego powodu będzie wspaniałym prezentem okolicznościowym. Świetnie prezentują się w nim fotografie ze ślubów, chrzcin, urodzin, komunii i innych uroczystości.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz postąpić inaczej. Ekskluzywna fotoksiążka, jaką jest fotoksiążka w twardej oprawie i w dużym formacie – będzie równie dobrym pomysłem na prezent. Z kolei dyskretny fotoalbum stanie się bardzo osobistą pamiątką, w której odnajdą się Twoje ulubione wspomnienia.

 

Fotoksiążkai fotalbum na różne okazje
Każda okazja jest dobra, by podarować najpiękniejsze chwile, zamknięte w jednym fotoprodukcie. Spraw radość Twoim najbliższym!

 

To, czy wybierzesz fotoksiążkę, czy fotoalbum, zależy wyłącznie od Twojej pomysłowości Zdecyduj się na jeden z ponad 190 dostępnych szablonów fotoksiążek (klik!) lub szablonów fotoalbumów (klik!) i zaprojektuj fotoprodukt idealny dla Ciebie!