Twój komputer pęka w szwach od nadmiaru zgromadzonych na nim zdjęć? To moment nieco go odciążyć i zatroszczyć się, aby wszystkie fotografie były bezpieczne. Gdzie przechowywać zdjęcia, aby zapewnić im bezpieczeństwo?
Przenieś je wszystkie na dysk zewnętrzny lub przechowuj kopie na dysku w chmurze (online). Nie wiesz, jak to działa? Z tego artykułu wyniesiesz najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zabezpieczyć gigabajty Twoich fotograficznych wspomnień.
Gdzie przechowywać zdjęcia?
To dopiero przed Tobą? W takim razie koniecznie zajrzyj do artykułu o zgrywaniu i katalogowaniu zdjęć. Znajdziesz w nim nie tylko wskazówki, jak sprawnie przeprowadzić selekcję plików, ale także poznasz metody na wgranie zdjęć z danego modelu telefonu na Twój komputer.
Natomiast jeżeli selekcja zdjęć jest już za Tobą, czas zastanowić się, na czym przechowywać zdjęcia. Wszystkie wspomniane sposoby zapewnią gwarancję trwałości Twoich wspomnień poza komputerem.
Zapoznaj się z poniższym spisem treści i przejdź od fragmentu, który najbardziej Cię interesuje:
? DYSKI ZEWNĘTRZNE (PRZENOŚNE)
Dysk zewnętrzny – czym jest i jak go wykorzystać?
Jaki dysk zewnętrzny wybrać? 3 najważniejsze wyznaczniki
Jak podłączyć dysk zewnętrzny do laptopa?
Czy kupno dysku przenośnego to dobra decyzja?
? DYSKI ONLINE (CHMURY)
Przechowywanie zdjęć w chmurze – jak to działa?
Jaki dysk online wybrać? – Porównanie chmur
Dysk zewnętrzny – czym jest i jak go wykorzystać?
Dysk zewnętrzny to nic innego jak przenośny nośnik danych, który umożliwia Ci zapisywanie wszelkich plików – w tym właśnie zdjęć, materiałów wideo czy innych ważnych dla Ciebie rzeczy. Co istotne – posiadanie takiego dysku i wypełnienie go fotografiami mocno odciąży Twój komputer i wypłynie na jego lepszą wydajność. Posiadanie dysku przenośnego nie jest oczywiście koniecznością, ale dzięki niemu Twój sprzęt odzyska lepszą formę, a Ty uporządkujesz wszystkie fotografie w jednym miejscu pamięci zewnętrznej.
Dysk zewnętrzny umożliwia także zapisanie kopii zgromadzonych plików. Wtedy mamy pewność, że przechowywane zdjęcia są bezpieczne. Taki dysk możesz zabrać w dowolne miejsce – na plażę, do rodziny. Wystarczy, że podłączysz go do urządzenia i gotowe! Jest to wygodna forma dzielenia się wspomnieniami z innymi.
Jaki dysk zewnętrzny kupić?
Upewnij się czy dysk przenośny, który wpadł Ci w oko wyposażony jest w interfejs USB 3.0 lub 3.1.
Wpływa to na szybkość transferu. Jeśli Twój komputer posiada wejście USB typu C, to koniecznie sprawdź czy w zestawie do dysku zewnętrznego dołączony jest kabel USB typu C. Spośród dostępnych na rynku rodzajów pamięci zewnętrznej wyróżnić można:
- dysk zewnętrzny HDD,
- dysk zewnętrzny SSD.
Każdy z powyższych różni się pod względem parametrów: pojemności dysku, szybkością przesyłu danych, wydajnością. Jaki dysk przenośny odpowiada na Twoje potrzeby?
Dysk zewnętrzny HDD polecany jest osobom, które oczekują dysku z dużą pojemnością za stosunkowo niską cenę. Te przenośne dyski są tańszą opcją, jednak praca z nim może stać się uciążliwa – po wgraniu dużej ilości zdjęć dysk przenośny może reagować z lekkim opóźnieniem. Dysk zewnętrzny HDD zaleca się do sporadycznego wykorzystywania.
W przypadku dysku zewnętrznego SSD ich cena jest znacznie większa w porównaniu do poprzedniej propozycji. Jednak jest to podyktowane jego zdecydowanie większą szybkością przepływu plików, wydajnością, a także możliwością zainstalowania na tego typu dysku przenośnym programów. Ta pamięć zewnętrzna cieszy się dużą popularnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa przechowywanych plików.
Pamiętaj, że każda z opcji ułatwia Ci przechowywanie zdjęć na długie lata oraz jest gwarancją bezpieczeństwa!
Jaki dysk zewnętrzny wybrać? 3 najważniejsze wyznaczniki
Decydując się na zakup dysku zewnętrznego, warto przeanalizować wszystkie cechy i porównać je z oczekiwaniami. Zastanowić się co jest dla nas ważne!
Koniecznie zapoznaj się poniższymi parametrami i wybierz odpowiedni dla siebie dysk przenośny.
Nieodzownym wyznacznikiem każdego dysku przenośnego jest jego pojemność. Na rynku dostępne są dyski o przeróżnej wielkości. Wszystko zależy wyłącznie od Twoich preferencji i ilości posiadanych plików.
Oczywiście im większą pamięć zewnętrzną wybierzesz, tym więcej zdjęć zmieścisz. Szczególnie, jeśli Twoje fotografie są w wysokiej jakości. To ile zdjęć uda Ci się zmieścić zależy od posiadanego modelu telefonu. Średnia wielkość zdjęcia to od 2 do 10 MB, dlatego decydując się na dysk zewnętrzny 1 TB* można śmiało stwierdzić, że zmieścisz na nim tysiące fotografii.
*Co znaczy TB? Jest to jednostka pamięci, która wskazuje pojemność dysku. 1 Tb (czytaj: terabajt) oznacza 1024 GB (gigabajtów).
To bardzo ważny parametr każdego dysk zewnętrznego. Prędkość wypływa zarówno na przesyłanie danych z komputera na dysk, jak i na późniejszy odczyt plików z dysku przenośnego. Wybranie dysku z największą pojemnością nie jest równoznaczne z tym, że transfer zdjęć będzie sprawny.
Konieczne jest zapoznanie się prędkością dysku, którego kupnem jesteśmy zainteresowani. Oczywiście prędkość jest uzależniona od danego modelu i interfejsu dysku przenośnego.**
**Obecnie dyski zewnętrzne dysponują średnim transferem na poziomie 125 MB/s – dotyczy to zarówno odczytu, jak i zapisu. Najlepsze dyski mogą osiągać nawet 175 MB/s, a maksymalnie do 230 MB/s.
Kupując dysk zewnętrzny, zwróć także uwagę na jego wygląd, a dokładnie na to jak została wykonana jego obudowa. Plastikowa warstwa ochronna może niekorzystnie wpływać na użytkowanie dysku przenośnego, a nawet może być przyczyną utraty zgromadzonych na nim danych.
Obecnie na rynku dostępne są także dyski zewnętrzne wodoodporne, które mogą okazać się nieocenione w przypadku posiadania dzieci.
Jak podłączyć dysk zewnętrzny do laptopa?
Podłączenie dysku zewnętrznego do Twojego komputera jest bardzo proste. Wystarczy, że podłączysz dysk przenośny z komputerem za pomocą odpowiedniego kabla. W tym przypadku mogą pojawi się dwa przewody: FireWire lub USB.
Po włączeniu zasilania podpięty dysk przenośny widoczny będzie w oknie MÓJ KOMPUTER.
Od tego momentu możesz dowolnie wykorzystać zgromadzone na dysku przenośnym zdjęcia – pokazać w formie pokazu slajdu w rodzinnym gronie, przenieś w inne miejsce lub posegregować zdjęcia na te, które w najbliższym czasie chciałabyś wywołać.
Czy kupno dysku przenośnego to dobra decyzja?
Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i chcesz, aby gigabajty zdjęć nie obciążały Twojego komputera, to decyzja o kupnie dysku zewnętrznego SSD lub dysku zewnętrznego HDD jest słuszna. Każdy z wymienionych dysków możesz także potraktować jako sprzęt “na zapas” – skorzystać z niego w nagłym wypadku.
Kolejnym atutem dysku zewnętrznego jest nie tylko przechowywanie zdjęć w wielkich ilościach, ale także dostęp do nich z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Dzięki temu możesz podzielić się fotografiami z ostatnich wakacji w trakcie rodzinnego spotkania – podłączasz i gotowe!
4 pytania, które warto sobie zadać przed zakupem dysku zewnętrznego
- Zastanów się, czy dysk zewnętrznego HDD będzie dla Ciebie wystarczający – może warto postawić na dysk SSD?
- Zwróć uwagę na interfejs USB 3.0 i 3.1 oraz na kable dołączone w zestawie.
- Przemyśl, czy zakupienie obudowy wodoodpornej nie jest tym, czego potrzebujesz.
- Nie stawiaj na dużą pojemność dysku – postaraj się ocenić, ile pamięci jest Ci rzeczywiście potrzebne.
Jakie będą Twoje odpowiedzi?
Przechowywanie zdjęć w chmurze – jak to działa?
Kolejną z możliwości trwałego przechowywania zdjęć są dyski online lub tak zwane dyski w chmurze. Korzystanie z dysku internetowego nie różni się w żaden sposób od dysku przenośnego – w tym miejscu także możesz magazynować setki zdjęć i filmów, segregując je w odpowiednie foldery oraz przenosząc je pomiędzy nimi.
Zasadnicza różnica polega na tym, że decydując się na dysk online nie potrzebujesz żadnego dodatkowego urządzenia, ponieważ wszystko odbywa się z udziałem Internetu. Daje to także gwarancję stałej synchronizacji zdjęć i pewność, że dysk się nie zepsuje – zdjęcia są w pełni bezpieczne, nawet jeśli dzielisz się nimi z bliskimi.
Jaki dysk online wybrać? – Porównanie chmur
Na tę chwilę oferta dysków internetowych jest interesująca – możesz wybierać spośród darmowych dysków online, jak i tych odpłatnych. Wybór darmowej chmury oznacza brak ponoszonych kosztów.
Wielu użytkowników poczty Gmail chętnie korzysta z dysku Google, inni wybierają Dropbox lub OneDrive. Jednak, która z opcji jest tą najlepszą? Wybór nie jest prosty, ponieważ na rynku znaleźć można wiele interesujących i godnych uwagi dysków internetowych.
Zerknij na porównanie chmur i sam zdecyduj, na czym przechowywać zdjęcia.
Jaki wirtualny dysk do przechowywania zdjęć warto rozważyć?
Decyzja nie jest prosta, jednak ważne jest, aby poznać zalety każdego dysku online i zestawić je z Twoimi oczekiwaniami odnośnie przechowywania zdjęć. Nie istnieje niestety jedna, zdecydowanie najlepsza chmura na zdjęcia, którą można jednoznacznie zarekomendować. Spośród dostępnych i najczęściej polecanych w rankingach dyskach online można natomiast wyróżnić:
- Dysk Google,
- Dropbox,
- Microsoft OneDrive,
- iCloud.
Każda z propozycji dysku internetowego wyróżnia się czymś zupełnie innym, dlatego poniżej znajdziesz najważniejsze informacje odnośnie każdej chmury.
To zdecydowanie najczęstszy wybór spośród dysków online. W darmowej chmurze otrzymujemy 15 GB pamięci do przechowywania zdjęć i innych materiałów, w tym wideo. Z tego dysku internetowego możemy korzystać za pośrednictwem ulubionej przeglądarki internetowej, ale także z udziałem aplikacji – dostępnych na systemy Android i iOS.
Google dysk można swobodnie przeszukiwać, ponieważ dane są indeksowane. Funkcja ta może przydać się w poszukiwaniach konkretnego zdjęcia. Dodatkowym atutem dysku Gogle jest możliwość pełnej modyfikacji zgromadzonych zdjęć: poprawa jasności, przycięcie zdjęcia itd.
Jaka jest cena użytkowania mojego dysku Google?
Dysk Google w ramach darmowej chmury udostępnia 15 GB pamięci, jednak jeśli ta ilość wydaje Ci się za mała to możesz to zmieni poprzez zakupienie dodatkowego miejsca:
- płacąc 8,99 zł miesięcznie otrzymujemy 100 GB na dane w chmurze,
- wybierając plan za 14 zł miesięcznie mamy 200 GB,
- przy wyborze za 47 zł miesięcznie lub 470 zł rocznie zyskujesz 2 TB pamięci w Google Dysk.
Oczywiście jeśli istnieje taka potrzeba, to Twój dysk Google może osiągnąć jeszcze większą pojemność, nawet do 30 TB. Istnieje także możliwość dzielenia się wykupionym pakietem z innymi osobami, na przykład z członkami rodziny lub gronem znajomych.
W przypadku tego dysku internetowego użytkownik w wersji darmowej dysku Dropbox ma dostęp do 2 GB pamięci. Pojemność tego darmowego dysku online jest znacznie mniejsza niż w poprzedniej propozycji. Jednak tak samo jak w przypadku dysku Google z usługi można korzystać poprzez przeglądarkę lub aplikację, dopasowaną do różnych systemów operacyjnych.
Oprócz tego Dropbox umożliwia integrację z systemami Windows, Linux i macOS.
Jaki jest koszt utrzymania konta na dysku Dropbox?
Decydując się, na przechowywanie zdjęć na dysku Dropbox należy mieć świadomość, że jego podstawowa wersja jest na tyle mała, że koniecznością będzie wykupienie abonamentu. Dropbox oferuje dwie propozycje:
- Dropbox Pro – ok. 45 zł miesięcznie za 2 TB pojemności dysku online oraz funkcję przywracania usuniętych danych (do 30 dni wstecz). Atutem jest możliwość decydowania o synchronizacji danych (na życzenie, czy też automatycznie).
- Dropbox Business – ok. 75 zł miesięcznie za 3 TB wraz z funkcją przywracania danych (180 dni wstecz).
Następnym, wartym uwagi dyskiem wirtualnym do przechowywania wspomnień jest Microsoft OneDrive. Ten dysk cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i tak samo, jak w przypadku poprzednich chmur można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu: smartfonie, laptopie i tablecie, a co istotne – Twoje zdjęcia nie znikną, nawet jeśli urządzenie zostanie uszkodzone.
Dostęp zarówno do dysku, jak i do magazynowanych zdjęć jest możliwy także poza zasięgiem internetowym (praca w trybie offline). Istnieje także opcja bezpośredniego dzielenia się wspomnieniami, bez konieczności przesyłania ogromnych załączników.
Jaki jest koszt magazynowania zdjęć na Microsoft OneDrive?
Spośród dostępnych pakietów warto zaznaczyć, że pakiet OneDrive Basic o pojemności 5 GB jest bezpłatny. Jeżeli zależy nam na większej pojemności dysku online to należy wykupić pakiet OneDrive o wielkości 100 GB – koszt takiego pakietu to 7,99 zł miesięcznie.
Oprócz zakupienia większej pojemności dysku internetowego użytkownik ma możliwość nabycia usługi premium: większa pojemność dysku oraz dostępne aplikacje Office 365. Opcja ta jest idealna w przypadku większej liczby osób korzystających z dysku online.
W podstawowej wersji tego dysku online użytkownik ma dostęp do 5 GB danych w darmowej chmurze. Ta propozycja dysku zintegrowana jest z każdym urządzeniem Apple, dzięki czemu wszystkie zdjęcia i filmy są w pełni bezpieczne oraz pod kontrolą. Możesz na bieżąco zarządzać folderami i zdjęciami, które udało Ci się w nich przechować.
iCloud pozwala także na dzielenie się chmurą ze znajomymi, czy rodziną – mowa o usłudze “rodzinna chmura”, dzięki której pięciu innych użytkowników może korzystać z pakietu pamięci.
Oprócz tego to Ty sam decydujesz, w jakim trybie będzie odbywać się synchronizacja danych. Jeśli interesuje Cię jak włączyć lub wyłączyć synchronizację zdjęć poza siecią Wi-Fi to zerknij koniecznie do artykułu o zgrywaniu i katalogowaniu zdjęć.
Ile kosztuje przechowywanie zdjęć w chmurze iCloud?
To ile kosztuje przechowywanie zdjęć online w usłudze iCloud zależy od Ciebie, a konkretnie od Twoich potrzeb. Jeżeli 5 GB na start nie są w stanie pomieścić Twoich wszystkich zdjęć to zakupienie dodatkowego pakietu pamięci będzie dobrym rozwiązaniem. Jaki jest koszt takiego pakietu? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.
Jak przechowywać zdjęcia? Podsumowanie
Każda z opcji przechowywania zdjęć – zarówno dyski zewnętrzne, jak i dyski online, mają swoje wady i zalety. To, którą metodę uznasz za najlepszą, zależy wyłącznie od Ciebie. Najważniejsze, aby nie utracić żadnej cennej chwili!
Warto wspomnieć, że bardzo dobrym sposobem na utrwalenie wspomnień jest ich wydruk. Możesz postawić na wywołanie Twoich zdjęć lub zdecydować się na dużo bardziej spektakularny sposób – stworzyć fotoksiążkę!
Ten sposób gwarantuje, że żadna fotografia nie zostanie utracona, a przetrwa całe długie lata, ponieważ fotoksiążki przepełnione wspomnieniami mogą stać się pamiątką dla kolejnych pokoleń. Jej dodatkowym atutem jest dzielenie się z innymi – wystarczy, że zabierzesz ją ze sobą, aby Twoi bliscy mogli przeglądać ja razem z Tobą.
Fotoksiążka to tylko jeden ze sposób na przechowywanie zdjęć w wersji analogowej.
W kolejnym artykule zdradzimy Ci inne pomysły!