Sesja świąteczna w domu: Jak zrobić sesję zdjęciową rodzinną i dzieci?

Co powiesz na zdjęcia twoich maluchów z choinką w tle, w świątecznych czapeczkach i bajkowych stylizacjach? To idealny pomysł na gwiazdkowy prezent dla dziadków, rodziców chrzestnych, albo miłą bożonarodzeniową pamiątkę. Więc jeśli jeszcze nie masz takich fotek w swoim posiadaniu, koniecznie pomyśl o zrobieniu pociechom świątecznych zdjęć.

Przedstawiamy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci taką wymarzoną sesję zorganizować.

Umiejscowienie i światło

Światło to w fotografii punkt nr. 1 w każdym przypadku. Bez wystarczającej jego ilości, żadne zdjęcie nam nie wyjdzie. Dlatego najpierw poszukaj w swoim domu miejsca, gdzie tego światła masz najwięcej.

Najlepszy będzie pokój z dużym oknem. Fajnie, żeby przy okazji miał w miarę jasne ściany – ciemne kolory nadmiernie pochłaniają światło, jasne – odbijają, sprawiając, że w pomieszczeniu jest jeszcze widniej.

Zrób sobie trochę miejsca w pobliżu okna, ale nie pod samym parapetem. Możesz spojrzeć na ścianę, jak układa się cień rzucany przez obramowanie okna. Koniecznie odsłoń do końca rolety, rozsuń, a nawet zdejmij zasłony. Dotyczy to również firanek, nawet tych bielutkich – wbrew pozorom, one również zabierają pewną ilość światła.

Tło i sceneria

Jeśli masz ładną, jednolitą ścianę lub tapetę z delikatnym wzorkiem, tło masz w zasadzie z głowy. Jeśli jednak wzory lub kolory na ścianie są zbyt krzykliwe bądź nieciekawe, bardzo szybko możesz temu zaradzić. Wzdłuż ściany, na wysokości 1,0-1,2 m rozwieś mocny sznurek. Na nim będziesz mogła zawiesić dowolne tło. Co może ci posłużyć? Delikatny materiał, zasłona, czy choćby papier do pakowania prezentów.

Papier możesz przewiesić jako rozwijany rulon, materiał przytrzymać klipsami. Pamiętaj jednak, by Twoje tło było dokładnie rozprasowane. Wszelkie zagniecenia będą powodowały powstawanie miejscowych cieni i zburzą efekt.

Na podłodze, szerokiej pufie lub materacyku połóż wygodny koc, ewentualnie przykryj go pasującym do tła materiałem. Ważne, żeby małemu modelowi było nie tylko wygodnie, ale również ciepło.

I co dalej?

Dalej pozostało Ci tylko ubrać maluszka, stworzyć świąteczny klimat, np. poprzez postawienie choineczki, wręczenie dziecku paczuszki imitującej prezent lub rozwieszenie w tle świątecznych łańcuchów. Co tylko przyjdzie Ci do głowy. Pokombinuj. Pobaw się tym razem z dzieckiem, mając na uwadze, że zdjęcia będą tym lepsze, im większą frajdę z całej „akcji” będzie miała Twoja pociecha.

Na koniec pamiętaj jeszcze tylko o dwóch ważnych sprawach.

Po pierwsze – dbaj o to, by maluch był zwrócony buźką bardziej w stronę okna, ewentualnie, żeby ustawiał się do niej bokiem. Ty natomiast usiądź na podłodze naprzeciwko niego, tak by nie robić zdjęć pod światło, z twarzyczką malucha całkowicie w cieniu.

Po drugie – zadbaj o właściwe kadrowanie. Jeśli rozwieszone tło jest dość wąskie, zwracaj uwagę, by jego brzegi nie łapały się w kadr. Oczywiście w razie czego zawsze możesz skorzystać z programów do obróbki zdjęć, które pozwolą na dowolne przycięcie fotki.

I tyle. Wydatek żaden lub prawie żaden, a efekty mogą być naprawdę piękne. A już na pewno o niebo lepsze, niż w przypadku zdjęć cykniętych w ciemnym pokoju na kanapie.

Tak więc aparaty w dłoń i powodzenia w tworzeniu niezapomnianych prezentów i pamiątek!