Cytaty o fotografii

Cytaty o fotografii

Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.
– Ansel Adams

Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki.
– Angela Carter

Zdarzają się chwile, gdy nie masz przy sobie aparatu i wówczas widzisz najwspanialszy zachód słońca lub najpiękniejszą scenę jaką zawsze chciałeś zobaczyć. Nie przejmuj się tym, że nie możesz go sfotografować. Usiądź i rozkoszuj się tym widokiem.
– DeGriff

Większość ludzi próbuje zawrzeć w fotografii zbyt wiele elementów. Jeżeli robisz zdjęcie dziecka bawiącego się na łące, fotografuj dziecko, a nie drzewa, dom i wszystko co jest w zasięgu wzroku. Fotografia jest w rzeczywistości pewną deklaracją i im bardziej jest przejrzysta tym jest lepsza.

– Eliot Elisofon

Istnieją dwa rodzaje fotografów: tacy, którzy komponują zdjęcia i tacy, którzy je robią. Pierwsi pracują w pracowniach, dla drugich świat jest pracownią. I dla tych nie istnieje zwyczajność – każda rzecz w ich życiu może być źródłem inspiracji.
– Ernst Haas

Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć?
– Ernst Hass

Nagle dostrzegłam, że wszystko dokoła jest fascynujące. Ale dopiero na fotografii.
– Joanna Helander

Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego wciąż noszę ze sobą aparat i dlaczego robię zdjęcia. Wówczas odpowiadam ” a dlaczego Ty jesz”?
– James Lalropui Keivom

Myślę, że fotografie powinny prowokować i nie pokazywać tego, co jest już znane. Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu. Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób.
– Duane Michals

Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na Twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.
– Don McCullin

Jeżeli coś mnie zainteresowało, zaskoczyło czy pobudziło do pracy, to jest to wystarczający powód, żeby podziękować Bogu i działać!
– Edward Weston

Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat.
– Brett Weston

Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kase, a mistrz martwi się o światło.
– Anonim

Fotografia jest tym, czym ją uczyni fotograf: dziełem sztuki lub przedmiotem handlu.
– William Howe Downes

Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia.
– Henryk Latoś

Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia
– Henri Cartier-Bresson

Rutynowo fotografuję w myśli wszystko, co widzę.
– Minor White

Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon.
– Ansel Adams

Kupno Nikona nie czyni Cię fotografem. Stajesz się zaledwie posiadaczem Nikona.
– Anonim

Jeżeli widzisz tonącego człowieka i chciałbyś jednocześnie uratować go i zachować na zdjęciu to wydarzenie – jaki rodzaj filmu zastosujesz?
– Anonim

Staraj się pokazać to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczył.
– Robert Bresson

Światło jest źródłem wszystkiego. Tym co sprawia, że rzeczy stają się widzialne dla oczu. Tym co sprawia, że skały nie rozpadają się . Moje poglądy są głęboko uzależnione od wiary w to, że rzeczy są pewną pochodną emitowanej energii. Światło to najpełniejsza prawda wszechświata.
– Wynn Bullock

Myśl o zdjęciu zawsze przed jego zrobieniem i po. Nigdy w trakcie. Sekretem jest czas. Fotografowany model musi zapomnieć o Tobie, a gdy już to się stanie musisz działać bardzo szybko.
– Henri Cartier-Bresson