Po ślubie kłopoty i dylematy młodej pary wcale się nie kończą – teraz trzeba podjąć tyle decyzji, na przykład co do tego, gdzie odbędzie się plener ślubny. O ile sama sesja ślubna z udziałem profesjonalnego fotografa będzie radością, o tyle często proces jej przygotowywania i planowania wywołuje spory stres.
Z drugiej strony, niektórzy podchodzą do tego swobodnie, czasami na tyle, że ciągle odkładają myśl o sesji ślubnej, bo średnio im się chce przebierać ponownie w ślubne czy weselne stroje.
Jaki wybrać plener?
Podstawowym problemem jest wybór pleneru ślubnego. Sesja fotograficzna potrzebuje odpowiedniego naświetlenia, miejsca do ustawienia statywu aparatu i pewności bezpieczeństwa. To ostatnie, wbrew pozorom, jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli małżonkowie wymyślą sobie sesję ślubną w Górach Świętokrzyskich lub na murach zamku. Fantastyczne ujęcia są warte wielkiego wysiłku, ale należy również zachować rozsądek.
Niestety, sporo w plenerze ślubnym zależy też od pogody. Jeśli pada deszcz, większość par w porozumieniu z fotografem decyduje się na odwołanie sesji fotograficznej, a ustalanie kolejnych terminów (podczas których nie ma wcale gwarancji słonecznej pogody) może być trudne.
Pewnym rozwiązaniem w takim przypadku może być zorganizowanie sesji ślubnej pod dachem. Zdjęcia z takiego pleneru nie muszą być koniecznie złe, zwłaszcza jeśli zostaną wykonane na przykład wewnątrz zabytkowego obiektu, np. któregoś z licznych zamków rozsianych po Polsce.
Styl zdjęć
Coraz częściej ucieka się od sztampowych sesji ślubnych na rzecz zdjęć, które pokazują osobowość małżonków. Jest więc jeżdżenie gokartami, szukanie ziół w lesie, a także wiele innych aktywności, przy których małżonkowie się uśmiechają do obiektywu kamery, pełni radości oraz wzajemnej miłości.
Czasami fotografowie (najczęściej z braku odpowiednich środków lub konieczności amortyzacji zakupionego oprogramowania) proponują klasyczne zdjęcia, które następnie zostaną przerobione w programie graficznym. To opcja warta przemyślenia, jeśli chcielibyście na przykład zdjęcia na tle oceanu, jednak również bardzo ryzykowna – nie wiecie, czy fotograf ma umiejętności graficzne i czy na pewno doskonale wpasuje Was w fikcyjne tło.
W wielu przypadkach lepiej scenerię zdjęcia pozostawić naturze lub budynkowi, w którym odbywa się sesja ślubna, a fotografowi co najwyżej zlecić lekkie poprawki mające na celu poprawę jakości zdjęcia, naświetlenia, ostrości, etc.
Ile zapłacić fotografowi za plener ślubny?
A ile chcielibyście dostać za profesjonalne zdjęcia, które będziecie przez lata oglądali z dumą i pokazywali Waszym dzieciom ze wzruszeniem w oczach? Ile chcielibyście zapłacić za profesjonalną edycję takich fotografii, która nie zepsuje ich uroku – a wręcz przeciwnie, wzmocni go, jednocześnie nie przesadzając? Ile zapłacicie za wiedzę i przeczucie fotografa co do pogody oraz rozsądek związany z robieniem zdjęć?
Do tej sumy, którą sobie właśnie wyobraziliście (podpowiemy: powinna być w miarę spora), można dorzucić dodatek za użytkowanie drogiego oraz profesjonalnego sprzętu fotograficznego.
Przez cały ten akapit przewija się słowo „profesjonalny” – to bardzo ważne i istotne słowo z uwagi na to, że jest różnica między poproszeniem siostrzeńca kuzyna o wykonanie zdjęć a opłaceniem fotografa z całym bagażem doświadczenia, które może wykorzystać w Waszej sesji ślubnej. Oczywiście, mogą być wpadki i możecie się nie dogadać z fotografem – dlatego warto też z nim chwilę przed sesją porozmawiać, aby upewnić się, że macie taką samą wizję.
On może Wam wybić z głowy co dziwniejsze pomysły, ale powinien też poznać Waszą osobowość, aby ją podkreślić tymi zdjęciami. Za to wszystko należy się po prostu godna pensja.
Fotoksiążka
Jeśli jednak nie stać Was na profesjonalnego fotografa albo nie macie nikogo zaufanego w zasięgu, możecie spróbować skonstruować samodzielnie fotoksiążkę ze zdjęciami ze ślubu oraz wesela, lub z miesiąca miodowego. Opalanie się na plaży na Majorce czy wspinanie się po górach podczas poślubnego czasu dla siebie w sumie jest najlepszym możliwym plenerem ślubnym, który podkreśli nie tylko Waszą osobowość, ale i opowie znajomym o tym, co robiliście po weselu.
Fotoksiążka to dobry pomysł także, gdy macie zapewnione profesjonalne zdjęcia – wystarczy je odpowiednio ozdobić i opakować w formie fotoalbumu ślubnego, aby nigdzie nie zgubić fotografii i zapewnić wzruszenie za parę lat przy ich przeglądaniu.