Wyjątkowa fotografia ślubna

Po ślubie kłopoty i dylematy młodej pary wcale się nie kończą – teraz trzeba podjąć tyle decyzji, na przykład co do tego, gdzie odbędzie się plener ślubny. O ile sama sesja ślubna z udziałem profesjonalnego fotografa będzie radością, o tyle często proces jej przygotowywania i planowania wywołuje spory stres.

Z drugiej strony, niektórzy podchodzą do tego swobodnie, czasami na tyle, że ciągle odkładają myśl o sesji ślubnej, bo średnio im się chce przebierać ponownie w ślubne czy weselne stroje.

Zobacz szablon “Album na zdjęcia ślubne” i inne szablony ślubne

Jaki wybrać plener?

Podstawowym problemem jest wybór pleneru ślubnego. Sesja fotograficzna potrzebuje odpowiedniego naświetlenia, miejsca do ustawienia statywu aparatu i pewności bezpieczeństwa. To ostatnie, wbrew pozorom, jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli małżonkowie wymyślą sobie sesję ślubną w Górach Świętokrzyskich lub na murach zamku. Fantastyczne ujęcia są warte wielkiego wysiłku, ale należy również zachować rozsądek.

Niestety, sporo w plenerze ślubnym zależy też od pogody. Jeśli pada deszcz, większość par w porozumieniu z fotografem decyduje się na odwołanie sesji fotograficznej, a ustalanie kolejnych terminów (podczas których nie ma wcale gwarancji słonecznej pogody) może być trudne.

Pewnym rozwiązaniem w takim przypadku może być zorganizowanie sesji ślubnej pod dachem. Zdjęcia z takiego pleneru nie muszą być koniecznie złe, zwłaszcza jeśli zostaną wykonane na przykład wewnątrz zabytkowego obiektu, np. któregoś z licznych zamków rozsianych po Polsce.

Szablony

Styl zdjęć

Coraz częściej ucieka się od sztampowych sesji ślubnych na rzecz zdjęć, które pokazują osobowość małżonków. Jest więc jeżdżenie gokartami, szukanie ziół w lesie, a także wiele innych aktywności, przy których małżonkowie się uśmiechają do obiektywu kamery, pełni radości oraz wzajemnej miłości.

Czasami fotografowie (najczęściej z braku odpowiednich środków lub konieczności amortyzacji zakupionego oprogramowania) proponują klasyczne zdjęcia, które następnie zostaną przerobione w programie graficznym. To opcja warta przemyślenia, jeśli chcielibyście na przykład zdjęcia na tle oceanu, jednak również bardzo ryzykowna – nie wiecie, czy fotograf ma umiejętności graficzne i czy na pewno doskonale wpasuje Was w fikcyjne tło.

W wielu przypadkach lepiej scenerię zdjęcia pozostawić naturze lub budynkowi, w którym odbywa się sesja ślubna, a fotografowi co najwyżej zlecić lekkie poprawki mające na celu poprawę jakości zdjęcia, naświetlenia, ostrości, etc.

Ile zapłacić fotografowi za plener ślubny?

A ile chcielibyście dostać za profesjonalne zdjęcia, które będziecie przez lata oglądali z dumą i pokazywali Waszym dzieciom ze wzruszeniem w oczach? Ile chcielibyście zapłacić za profesjonalną edycję takich fotografii, która nie zepsuje ich uroku – a wręcz przeciwnie, wzmocni go, jednocześnie nie przesadzając? Ile zapłacicie za wiedzę i przeczucie fotografa co do pogody oraz rozsądek związany z robieniem zdjęć?

Do tej sumy, którą sobie właśnie wyobraziliście (podpowiemy: powinna być w miarę spora), można dorzucić dodatek za użytkowanie drogiego oraz profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

Przez cały ten akapit przewija się słowo „profesjonalny” – to bardzo ważne i istotne słowo z uwagi na to, że jest różnica między poproszeniem siostrzeńca kuzyna o wykonanie zdjęć a opłaceniem fotografa z całym bagażem doświadczenia, które może wykorzystać w Waszej sesji ślubnej. Oczywiście, mogą być wpadki i możecie się nie dogadać z fotografem – dlatego warto też z nim chwilę przed sesją porozmawiać, aby upewnić się, że macie taką samą wizję.

On może Wam wybić z głowy co dziwniejsze pomysły, ale powinien też poznać Waszą osobowość, aby ją podkreślić tymi zdjęciami. Za to wszystko należy się po prostu godna pensja.

Zobacz szablon “Bardzo, bardzo kocham Cię” i inne szablony ślubne

Fotoksiążka

Jeśli jednak nie stać Was na profesjonalnego fotografa albo nie macie nikogo zaufanego w zasięgu, możecie spróbować skonstruować samodzielnie fotoksiążkę ze zdjęciami ze ślubu oraz wesela, lub z miesiąca miodowego. Opalanie się na plaży na Majorce czy wspinanie się po górach podczas poślubnego czasu dla siebie w sumie jest najlepszym możliwym plenerem ślubnym, który podkreśli nie tylko Waszą osobowość, ale i opowie znajomym o tym, co robiliście po weselu.

Fotoksiążka to dobry pomysł także, gdy macie zapewnione profesjonalne zdjęcia – wystarczy je odpowiednio ozdobić i opakować w formie fotoalbumu ślubnego, aby nigdzie nie zgubić fotografii i zapewnić wzruszenie za parę lat przy ich przeglądaniu.